בעקבות ניסיון הרצח במצפה רמון: יפגינו בכיכר הבימה נגד האלימות כלפי נשים בימי סגר

פעילות קוראות להפגין הערב (שלישי), בשעה 18:00, בכיכר הבימה בתלאביב בעקבות המקרה המזעזע בתחילת החג של גבר דקר את אשתו במצפה רמון. בית החולים סורוקה בבאר שבע מסר אמש כי חל שיפור נוסף במצבה של האישה שהותקפה בשישי על ידי בן זוגה במצפה רמון. בעקבות זאת, היא הועברה היום מהיחידה לטיפול נמרץ כללי לאשפוז במחלקה כירורגית, כשמצבה מוגדר כעת בינוני.

בהזמנה להפגנה נאמר "בערב השנה החדשה קיבלנו את הידיעה המזעזעת על ניסיון רצח של אישה נוספת; הפעם במצפה רמון, אל מול עיניו הרכות של בנה הפעוט. ביום ראשון נקבע מותה של רואן אלכתנאני, עלפי החשד רואן נרצחה על ידי בעלה שהכה אותה למוות.
בישראל מקרים כאלו הפכו לעניין שבשגרה: כל כמה ימים אנו נחשפים ונחשפות לעוד מקרים מצערים של אלימות מגדרית. אנחנו שוב יוצאות להפגין, למחות ולזעוק".

לדבריהן, "סגר וחג הן הצטלבות של שתי נקודות תורפה קשות ביותר לנשים כשהאלימות במשפחה נמצאת בשיאה והממשלה לא עושה מספיק כדי למנוע את הרצח הבא! בראשיתו של הסגר הקודם, בחודש מרץ, הורה השר לביטחון פנים דאז גלעד ארדן שיעשו פניות יזומות למשפחות שדווח בהן על אלימות. חצי שנה עברה, וטרם דווח כמה פניות יזומות כאלה נעשו בסגר הראשון אם בכלל. בינתיים השר לביטחון פנים התחלף ושוב לא ברור אם הנחייה זו יצאה לפועל בערב הסגר השני. אנחנו לא מוכנות לספוג יותר את האלימות בחברה. אלימות המופנית כלפי אישה אחת כאילו הופנתה כלפי כולנו, כנשים וכחברה".

יצוין שעשרות תושבי מצפה רמון הפגינו אמש בתגובה על ניסיון הרצח שאירע בישוב בשישי, במסגרתו, דקר גבר כבן 45 את אשתו בת ה-31 לעיני בנם הפעוט. המפגינים במקום מחו נגד תופעת האלימות בכלל, והאלימות כלפי נשים בפרט. "במצפה רמון אומרים לא לאלימות", קראו. "אמא, תבטיחי לי, שנשים לא יירצחו במדינה שלי".

כמו כן, עשרות נשים וגברים הפגינו ביום ראשון מול בית המשפט המחוזי בבאר שבע, בעת הדיון בהארכת מעצרו של הגבר שדקר את אשתו ביום שישי האחרון במצפה רמון, ופצע אותה אנושות.

"אנחנו כאן היום, ביחד, בסולידריות עם הנפגעת. המקרה הזה היה יכול להימנע. סגר וחג הן הצטלבות של שתי נקודות תורפה קשות ביותר לנשים כשהאלימות במשפחה נמצאת בשיאה והממשלה לא עושה מספיק כדי למנוע את הרצח הבא", מסרו מארגנות ההפגנה. המפגינים דורשים העברת תקציבים לטיפול בנושא האלימות במשפחה, ומבקשים להסב את תשומת לב הציבור לתופעה. "יש לנו, הציבור, מה לעשות: ישנם תמרורי אזהרה וחשוב לפתוח עיניים ואוזניים, להיות ערניים בבית, בבניין, בשכונה. ניסיון הרצח הזה נמנע בזכות שכן אכפתי שטרח לבדוק למה יש רעש כזה בדירה ליד. וזו דוגמא לכך שהתערבות שלנו יכולה להציל חיים", נאמר בהודעת המארגנים.

בעקבות ניסיון הרצח, מסר ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת): "גם בראש השנה נדקרה אישה בידי בן זוגה והיא מונשמת במצב קשה. על כל אשה שנרצחת, יש עשרות שסובלות מאלימות יומיומית. כמעט תמיד הכתובת על הקיר. יש לחזק את מענה הרווחה ולהחמיר דרסטית את הענישה. מעבר להליך הפלילי יש להרחיק לצמיתות גברים מכים ולאפשר לנשים לחיות בבטחה".

ההפגנה, הערב, בפייסבוק:

https://www.facebook.com/events/3491781640915266