ממחצית יוני: סדרת הרצאות של מק"י על יסודות המרקסיזם

בשנים האחרונות מורגש צורך אמיתי במרקסיזם. בישראל ובעולם כולו שוב מדברים על שכר מינימום, ועל פערים וקיטוב. הקפיטליזם שאיאפשר היה לערער עליו, שוב מוטל בספק. אלא שנדמה כי בישראל לפחות, לא נתלוותה לשיח זה העמקה מחודשת בתיאוריה שהקנתה כלים לביקורת השיטה הקיימת כבר לפני מאה וחמישים שנים – המרקסיזם. מדברים על פערים בין עשירים ועניים, אבל לא נוקבים במושג "מעמד"; מבינים שהמשכורת קטנה מדי, אבל לא מכירים את ההגדרה לניצול; רוצים חברה צודקת ועתיד טוב יותר, אבל משתמשים במילה "מהפכה" רק בתור סיסמה.

2016-06-04_174710

מתוך הבנה שבלי תיאוריה טובה לא תתכן פעולה פוליטית יעילה, מתוך רצון להעמיק בקרב החברים החדשים וגם הוותיקים את ההכרות עם התיאוריה המרקסיסטית, ובשאיפה לחלוק כלים אלה גם עם הקהל הרחב, סניף תל אביב של המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) מארח הקיץ את סדרת ההרצאות "מושגי יסוד במרקסיזם", שאינה אלא מבוא לתורת הכלכלה והחברה של קרל מרקס ושל מי שהמשיכו בדרכו עד ימינו אנו.

שישה מפגשים ייסובו על שישה מושגי יסוד: "הון", "מעמד", "בינלאומיות", "אידיאולוגיה", "משבר" ו-"מהפכה". ההרצאות אינן דורשות ידע מוקדם, וכל אחת עומדת בפני עצמה. עם זאת, הן בנויות כך שהחוט המקשר ביניהן הוא התייחסות וקריאה בטקסט המכונן של התנועה, ה"מניפסט הקומוניסטי", המצליח לגעת באופן תמציתי בכל המושגים האלה ולהציג אותם כשייכים לשיטה אחת לניתוח המציאות.

המפגש הראשון, שיערך ביום שלישי, 14 ביוני, בשעה 20:00, באולם הגדה השמאלית (אחד העם 70, ת"א) יוקדש לניתוח והסבר של המושג הון (קפיטל), כמושג המפתח של תורת הכלכלה המרקסיסטית. במפגש ירצה פרופ' גדעון פרוידנטל מאוניברסיטת תל אביב.

במפגשים הבאים, שיערכו אחת לשבועיים במהלך הקיץ, יתארחו ח”כ לשעבר תמר גוז’נסקי, ח”כ לשעבר עיסאם מחול, ח”כ דב חנין, ד"ר אפרים דוידי ושרף חסאן. קוראי "זו הדרך" ופעילים מוזמנים להצטרף למפגשים.

טל מאיר גלעדי

לפרטים נוספים ולהרשמה: info@maki.org.il