32 אלף הרוגים פלסטינים בעזה; צרפת תשפוט חיילים בעלי אזרחות כפולה בגין פשעי מלחמה

יותר מ-32 אלף הפלסטינים נהרגו ברצועת עזה מאז תחילת המלחמה ב-7 באוקטובר, רובם נשים וילדים. כמו כן, נפצעו יותר מ-74 אלף מתושבי הרצועה. כך מסרה הבוקר (שבת) סוכנות הידיעות הפלסטינית "וואפא" על פי מקורות בעזה.

לדברי "וואפא", חרף הצהרותיהם של דוברי ממשלת הימין בישראל לפיהן בפעולת צה"ל הנמשכת ברצועה מקפידים על קיום הוראות הדין הבינלאומי, בעזה מבוצעים פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות. בהקשר זה, דובר משרד החוץ הצרפתי הודיע שחיילי צה"ל בעלי אזרחות כפולה עלולים עשויים לעמוד לדין בארצם בגלל פשעי מלחמה.

על פי הידיעה שפורסמה אתמול בעיתון "הומניטה", הדובר הדגיש "לפי הדין הצרפתי, ניתן להעמיד לדין אזרחי צרפת השוהים בחו"ל המואשמים בפשעים – גם במסגרת הפעילות הצבאית ברצועת עזה". ההבהרה של הדובר, קריסטוף למואן, באה בעקבות סרטונים שהופצו ברשתות החברתיות בצרפת בהם ניתן להבחין בחיילי צה"ל דוברי צרפתית מבצעים עינויים, בוזזים בתים ואף מתפארים במעשי טבח תוך השמעת ההמנון הלאומי הצרפתי "המרסייז". על פי הערכות בפריז, כ-4,000 אזרחים צרפתים משרתים בצה"ל.

יצוין ששרת החוץ של דרום אפריקה, נלדי פנדור, הכריזה בשבוע שעבר שחיילי צה"ל המחזיקים באזרחות דרום אפריקאית ייעצרו עם כניסתם למדינה. לדבריה, "התרעתי לפני דרום אפריקאים, אלו שלוחמים לצד צה"ל או כחלק ממנו: אנחנו מוכנים. כשתשובו הביתה נעצור אתכם". פנדור נאמה בכנס שעסק בסולידריות של דרום אפריקה עם הפלסטינים ובעתירה שהגישה המדינה נגד ישראל לבית המשפט לצדק בהאג. בחודשים האחרונים התריעה דרום אפריקה שאזרחיה עלולים להיות חשופים להעמדה לדין במדינה אם יתעורר חשד שהפרו את הדין הבינלאומי בלחימה ברצועת עזה, ומשרד החוץ פרסם הצהרה דומה בדצמבר.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/128254