200 חברי פרלמנט מ-11 מדינות דורשים להטיל אמברגו על מכירות נשק לישראל

בעקבות המלחמה בעזה העקובה מדם, 200 חברי פרלמנט מ-11 מדינות פרסמו בסוף השבוע קריאה משותפת ובה הדרישה להטיל אמברגו על מכירות נשק לישראל. "הנשק והתחמושת המיוצרים במדינותינו לא צריכים לשמש אמצעי לרצח ולגירוש", כתבו חברי פרלמנט מארה"ב, בלגיה, אוסטרליה, צרפת, ספרד, ברזיל, גרמניה, פורטוגל, טורקיה, הולנד וקנדה.

בקריאה שפורסמה ביוזמת האינטרנציונל הפרוגרסיבי נאמר "אנו יודעים שנשק, תחמושת וחלקי חילוף מיוצרים בארצות שלנו ונשלחים לישראל במסגרת המתקפה הצבאית על פלסטין שגבתה יותר מ-30 אלף הרוגים ברצועת עזה ובגדה המערבית". "לא נהיה שותפים להפרות החמורות של החוק הבינלאומי בידי ישראל", נאמר עוד בקריאה. עוד הם הבטיחו "לפעול במסגרת בתי המחוקקים כדי לעצר את ההתחמשות של ישראל".

יצוין שגם בסקוטלנד, ראש הממשלה חמזה יוסף, שחמיו היו נצורים בעזה במהלך השבועות הראשונים של המלחמה, קרא בשבוע שעבר לממשלה הבריטית להכריז על דרישה מישראל להפסקת אש מיידית ולהטיל אמברגו על מכירת נשק בריטי לישראל. "עלינו להפסיק לייצא נשק לישראל בהתחשב בעבירות הברורות שלה על החוק הבינלאומי", אמר יוסף. באירלנד הסמוכה, הסנאט של המדינה אישר הצהרה לפיה יש לאסור על מטוסים אמריקאים המובילים נשק לישראל לעבור במרחב האווירי של אירלנד. כמו כן, ההצהרה דורשת מהממשלה האירית לקדם אמברגו נשק בינלאומי על ישראל.

בספרד דובר הממשלה הסוציאליסטית הבהיר כי "לא העניקה שום אישור מכירת נשק לישראל מאז ה־7 באוקטובר" ושרת העבודה הקומוניסטית, יולנדה דיאס, הודיעה כי היא מצפה מממשלתה תפעל למען הטלת איסור יצוא נשק גם ברמה האירופית. בצרפת, חברי פרלמנט מטעם איחוד מפלגות השמאל, ובהם חברי האסיפה הלאומית הקומוניסטית, דרשו במליאה משר ההגנה סטפן סז'ורנה, לפרט אילו מרכיבי נשק מייצאת צרפת לישראל. השר הבהיר כי צרפת "לא מספקת נשק, אלא רכיבים אלמנטריים", והסניף הצרפתי של ארגון זכויות אדם אמנסטי קרא במכתב פתוח לנשיא עמנואל מקרון להפסיק כל יצוא שקשור לנשק לישראל. איטליה ובלגיה כבר הודיעו מראש כי אינן מספקות יותר נשק או תחמושת לישראל.

לעיון בקריאה של 200 חברי הפרלמנט (באנגלית):

https://progressive.international/wire/2024-03-01-we-will-not-be-complicit-in-israels-grave-violation-of-international-law/en

עוד בנושא: https://zoha.org.il/127652