משחק הכיסאות המוסיקליים בממשלת הימין השוקעת לא מבשר מאומה עבור מחוסרי הדיור

משחק הכיסאות המוסיקליים בממשלת הימין השוקעת לא מבשר מאומה עבור הצעירים הזועמים (בתחילת השבוע החריבה המשטרה את רוב מאהלי המחאה ברחבי הארץ), או עבור רבבות האזרחים הממתינים לדיור הציבורי המגיע להם. לראש הממשלה החליפי, כמו גם לזה היוצא, מעולם לא הייתה כל כוונה לגבש פתרונות דיור. בינתיים, חוגגים הקבלנים וששת הבנקים הגדולים על חשבון השכירים.

"אין גבול להתעללות משרד השיכון בראשות השר זאב אלקין בציבור הישראלי. שעה שעשרות אלפי משפחות ממתינות לקורת גג הוגנת ויציבה, מחזיקים משרד השיכון ועמידר בדירות שקנו בכספי ציבור מבלי לאכלס אותן" – כך חשף השבוע (27.6) פורום הדיור הציבורי. "לאחרונה גילינו כי משרד השיכון מחזיק ב-500 מיליון שקלים המיועדים לרכישת דירות נוספות, אולם הם אינם מנוצלים. מסתבר שגם את המשאבים התקציביים הקיימים מנסים מקבלי ההחלטות 'להעלים', במקום להקצותם לטיפול בממתינים לדיור ציבורי", הדגישו הפעילים.

איור: פורום הדיור הציבורי

בישיבת וועדת הכלכלה של הכנסת בשבוע שעבר (20.6),   נחשף   כי  משרד   השיכון  כלל  לא  התכוון להשתמש בתקציב הרכש העומד לרשותו. באוגוסט אשתקד הודיעו משרדי השיכון והאוצר על רכישה של 1,700 יחידות דיור ציבורי חדשות. אף על פי כן, נכון להיום לא שימשו המשאבים שהוקצו לרכישת ולו דירה אחת. לטענת מנכ"ל משרד השיכון אביעד פרידמן, האוצר טרם העביר לרשותו סכום של   מיליארד  שקלים  שהקצה  תקציב  המדינה  לרכש דירות בשלוש השנים הקרובות. הדירות המעטות שרכש משרד השיכון מתחילת השנה מומנו מתקציבי השנה שעברה.

על פי נתוני משרד השיכון, כיום ממתינים יותר מ-6,000 אזרחים לקבלת דירה שהובטחה להם. בנוסף, קרוב ל-30 אלף אזרחים ממתינים לבירור מצבם ולטיפול בבקשתם. פעילי פורום הדיור הציבורי מחו במהלך ישיבת הוועדה. הפעילים הביעו זעם על גרירת הרגליים המכוונת של הממשלה, שנועדה לייאש את הזכאים לדיור ציבורי. "התרברבות הממשלה נעשית מתוך אידיאולוגיה ואמונה כי דיור איננו צורך בסיסי", אמר יו"ר פורום הדיור הציבורי דני גיגי. "משרדי השיכון והאוצר מודעים למשאבים התקציביים הזמינים להם, אך מתעקשים שלא להשתמש בהם לרכש. בעבר דרשנו שייבנו דירות חדשות, אך הממשלה התעקשה שאין בכוונתה לבנותן, אלא רק לרכוש אותן. כעת נודע לנו שגם אין בכוונתה לרכוש".