חשופים לטילים וללא הגנה: פועל פלסטיני נהרג ושישה עובדים זרים פצועים ב-5 ימי הלחימה

אחמד אבו ג'בה, עובד פלסטיני בן 35 תושב עזה, נהרג אתמול (שבת) מפגיעת רקטה באתר בנייה שעבד בו במושב שוקדה. עובד עזתי נוסף כבן 40 נפצע קשה, ומאבטח בדואי באתר נפגע באורח קל.

 

עבדאללה אבו גבה (34), תושב עזה ואב ל-6 ילדים, נהרג אתמול (שבת), ואחיו (39) חאמד אבו גבה אב ל-8 ילדים נפצע קשה, מפגיעת רקטה באתר בנייה במושב שוקדה הסמוך לנתיבות, בו עבדו.

 

נמסר כי העבודה באתר התבצעה בניגוד להנחיות פיקוד העורף, שכן לא היה בו מרחב מוגן; במקום עתידים להיבנות 6 לולים גדולים. במקום נבנה מרחב מוגן אך בנייתו טרם הושלמה. שני האחים פונו לאחר פציעתם לבי"ח סורוקה, עבדאללה אבו גבה נפטר בחדר הניתוח, ואילו חמד אבו גבה נותח ומאושפז במצב קשה. יצוין שבמהלך חמישה ימי לחימה בדרום, נפגעו 6 עובדים מרקטות שנפלו בשטחים פתוחים בעוטף עזה.

 

ביום חמישי נפגע באורח בינוני מרסיסי רקטה עובד חקלאות תאילנדי, פרקוב סאיינגסאי, במועצה האזורית אשכול. ביום שלישי שעבר נפצע עובד סיני באורח בינוני ושני עובדים נוספים ממולדובה באורח קל מרסיסי רקטה באתר בנייה בשדרות. בעקבות ריבוי הנפגעים אנשי מרכז החוסן במועצה האזורית אשכול קיימו ביום שישי פעילות טיפולית עם קהילת העובדים התאילנדים באזור.

 

"הכתובת מרוחה על הקיר והיא ברורה מתמיד", הודיע ארגון קו לעובד בתגובה לריבוי העובדים הזרים והפלסטינים שנפגעו בסבב הלחימה. "מהגרי עבודה נעדרים ידע ונגישות בסיסית שעומדים לרשות עובדים ישראלים בשעת חירום: הם לא חשופים לאתרי החדשות הישראליים, אין להם משפחה ומכרים כאן, והם לא מתורגלים במצבי חירום. במצבים מסכני חיים העובדים הללו תלויים כמעט לחלוטין ברצונו הטוב של המעסיק".

 

"האם אפשר להגן על אנשים שהגיעו לישראל כדי להתפרנס ונקלעו לקו האש? מכיוון שמעסיקים לא ממהרים לסגור את מקומות העבודה גם בימי לוחמה, על פיקוד העורף לדאוג שהאפליקציה הייעודית שלו תהיה נגישה לעובדים. כיום האפליקציה דוברת 4 שפות בלבד, ואי אפשר להתקין אותה כלל על מכשירים ניידים של לא-ישראלים. על שר הביטחון להבחין בצורך הבהול הזה, ולפעול כדי לספק לעובדים המוחלשים ביותר את ההגנה הבסיסית שהם זקוקים לה. מיותר לציין שאכיפת הפרות של מעסיקים שמסכנים את עובדיהם המוחלשים ומפקירים אותם באתרי הבנייה ובשדות חשובה וחיונית לא פחות".