המורים העל-יסודיים מחריפים את העיצומים; שביתה בת יומיים בצהרונים בירושלים

ארגון המורים העל-יסודיים  הודיע הבוקר (רביעי) על החרפת הסכסוך העבודה. בהודעת הארגון נכתב: "החל מתום חופשת הפסח לא יבוצעו פעילויות מחוץ לכותלי בית הספר", כמו כן, ימשכו העיצומים שננקטים זה חודשים ארוכים. יו"ר הארגון רן ארז מסר שההחרפה מגיעה על רקע "התעקשות משרד האוצר שלא לנהל משא ומתן עם ארגון המורים בנוגע לחתימה על הסכם קיבוצי".

"הם רוצים חוזים אישיים למנהלים ולמורים. הם רוצים לקצר את הליך הפיטורין של מורים. הם רוצים לתת למנהלים להעביר משכורת למורים לא על בסיס תפקיד סטטוטורי, אלא למי שהם רוצים. לגופו של עניין, הם רוצים להפריט את מערכת החינוך", אמר ארז בריאיון שפורסם היום באתר "דבר" ההסתדרותי.

יצוין שהממונה על השכר במשרד האוצר, אפי מלכין, הורה אתמול לרשויות המקומיות לנכות כסף משכר המורים. מלכי הורה להוריד 5% משכר מורה שהחליט לא לתת ציון מגן לכל כיתה וכ-2.5% משכרו של מורה שלא הגיע לאסיפת הורים או לטיול שנתי. בנוסף, מלכין הורה לנכות משכר המורים את המקדמה שקיבלו בסך של כ-2,400 שקל על חשבון הסכם תוספות השכר. כמו כן, הנהגת ההורים הארצית הגישה אתמול עתירה לבג"ץ בדרישה מהמדינה להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי לחתימה על הסכם שכר עם ארגון המורים. הנהגת ההורים איימה כבר לפני שבועיים בהגשת העתירה אם לא ייחתם ההסכם הקיבוצי.

בתוך כך, בית הדין האזורי לעבודה אישר לעובדות הצהרונים בירושלים לפתוח בשביתה שתימשך גם מחר, יום חמישי. כמו כן הודיעו העובדות כי שביתה נוספת תיערך ב-30 באפריל. הרקע לשביתה הוא חשד כי בכוונת העירייה לבצע פיטורים בצהרונים ולהחליף את הזכיין מבלי להתחייב על שימור מקום עבודתם ותנאי העסקתן. 900 העובדות קובלות על סירוב העירייה, כך לטענתן, להתקדם במו"מ לשיפור שכר מובילות הצהרונים, אשר שכרן לא עודכן מאז 2018. בנוסף, הן טוענות כי בכוונת העירייה להחליף את הזכיין בתכנית (המינהלים הקהילתיים) בקיץ הקרוב, אך העירייה מסרבת להיענות לדרישת האיגוד ולהבטיח כי במהלך המעבר לא יפגעו תנאי השכר והעבודה.

ראש מטה ירושלים בכוח לעובדים, יעל שלו-ויגיסר, מסרה "אין גבול לציניות של העיריה והמינהלים הקהילתיים: בשנת הקורונה הן ביקשו לדחות את ההסכם הקיבוצי בשנה- ונענו בחיוב. מאז פרוץ המלחמה מסתבר שאין להם פרות קדושות- המלחמה היוותה תירוץ לאי תשלום משכורת. עכשיו כשהעובדות ששכרן לא עודכן שש שנים, קורעות תחת יוקר המחיה. אנחנו מצידנו, צמצמנו במחצית את עלות דרישתנו הכספיות ואין עם מי לדבר. אם תתמיד העירייה בסירובה לא יהיה מנוס מהחרפת המאבק".

הריאיון עם רן ארז שפורסם באתר "דבר":

https://www.davar1.co.il/502823/