גנץ אסר על חברי הכנסת של חד"ש לבקר את ארבעת סרבני הכיבוש הכלואים

זעם בחד"ש בעקבות החלטתו של שר הביטחון היוצא בני גנץ למנוע ביקור של חברי הכנסת של החזית שרצו לבקר את ארבעה סרבני הכיבוש הכלואים בכלא צבאי. חברי הכנסת עאידה תומא-סלימאן ועופר כסיף שהבקשות שהגיעו לביקור הכלואים נדחו אמרו בתגובה כי "זהו צעד נקמני והחלטה פוליטית זולה. נשקול פנייה לערכאות לאור הפגיעה במעמדה הריבוני של הכנסת".

חברי הכנסת תומא-סלימאן וכסיף הם הגישו בשבוע שעבר שתי בקשות נפרדות לביקור בכלא הצבאי, שנדחו שתיהן ללא כל נימוק או עילה. ח"כ כסיף קישר בין החלטתו של גנץ למנוע את הביקורים לבין הביקורת שהעביר בן גביר ברשתות החברתיות בעניין זה ומסר: "גנץ נכנע ליתוש הכהניסטי שעקץ אותו השבוע".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן בעצרת תמיכה בסרבנים מול הבקו"ם בתל השומר (צילום: זו הדרך)

מרשת מסרבות שמלווה את הסרבנים נמסר: "מניעת ביקורי חברי הכנסת היא עוד ניסיון נקמני של הצבא לפגוע בסרבנים. הצעד הזה מצטרף לעונש חסר התקדים שנגזר עליהם, ולמניעה שיטתית של הכנסת ספרים פוליטיים לכלא. הארבעה לא יתייאשו מהצעדים האלה וימשיכו להיאבק נגד הכיבוש".

יצוין שבמוצאי שבת נערכה ברחבת הסינמטק בתל-אביב משמרת תמיכה בארבעה סרבני הכיבוש הכלואים. ארבעה צעירים שהתייצבו ב-24 בנובמבר האחרון בבקו"ם בתל השומר, כדי להצהיר בפעם הרביעית שהם מסרבים להתגייס לצבא הכיבוש נשפטו ל-45 ימי מאסר נוספים. הארבעה: אביתר רובין, שחר שורץ עינת גרליץ, ונוה שבתאי-לוין – התייצבו בבקו"ם לראשונה בספטמבר ומאז ועד למשפט החוזר ריצו יחד כ-200 ימי מאסר בכלא הצבאי נווה צדק ליד תל מונד.

ביום חמישי האחרון פנה ח"כ כסיף לשר הביטחון גנץ בעקבות תלונות הסרבנים לפיהן הוחרמו בכלא 10 ספרים המשמשים לקריאה וללימוד. משבתאי-לוין ורובין הוחרמו הספרים "האימפריאליזם, השלב העליון של הקפיטליזם" ו"מדינה והמהפכה", מאת ו.י. לנין; "המניפסט הקומוניסטי" ו"הקפיטל" מאת קרל מרקס וכן ספרים פרטי-עטם של ראשיד חלידי, דייויד הראווי, אנרי לפבר, אלי רכס, נעם חומסקי ואילן פפה. ח"כ כסיף דרש להשיב את הספרים לסרבנים והדגיש "מדובר בצנזורה פוליטית אסורה המנוגדת לסעיף 31 לתקנות השיפוט הצבאי האוסר את הכנסתם של חומרי הקריאה העלולים להזיק למהלך החקירה או המשפט המתנהל, או בעלי אופי פורנוגרפי או גזעני".