נשלמות ההכנות בנמלים ברחבי הים התיכון לקראת משט החירות הבינלאומי עם סיוע לתושבי עזה

בנמלים שונים בים התיכון נשלמות ההכנות למשט החירות הבינלאומי עם סיוע לתושבי עזה הפלסטינים. על פי התכנון לפחות ארבע ספינות מתוכננות להפליג בעוד כעשרה ימים מטורקיה ונמלי ים נוספים. על שלוש מהן יעלו כאלף פעילים, עיתונים וחברי פרלמנט אירופים, טורקים ואף מאוסטרליה ומניו זילנד. בספינה הרביעית, ספינת משא, בעלת קיבולת של 5,500 טונות יישלח הסיוע ההומניטרי והמזון.

דובר המשט מסר כי "ישראל גרמה למשבר הומניטרי ברצועה בממדים עצומים. סכנת רעב מרחפת על פני עזה והזמן אוזל במהירות. לכן, מול המצור הישראלי ממושך ומניעת הסיוע בידי חייליה, יש צורך במתן מענה מיידי". לדבריו "איפה שהממשלות כושלות בתפקידם לספק סיוע לרעבים – זהו המקום לפעילות האזרחית-התנדבותית הלא-אלימה".

במאי 2010 יצא משט דומה לכיוון עזה במטרה לשבור במצור הישראלי על הרצעה ובניסיון להעביר סיוע הומניטרי, עם שש אוניות ועליהן מאות פעילים. ישראל סירבה לאפשר את הגעתם לרצועה וחיילי שייטת 13 השתלטו על הספינות מחוץ למים הטריטוריאליים של ישראל. בחמש אוניות נתקלו בהתנגדות מועטה, אך במהלך ההשתלטות על הספינה הגדולה "מאבי מרמרה" התפתח עימות אלים. חיילים פתחו באש, תשעה פעילים נהרגו, 20 נפצעו, ובנוסף עשרה חיילים נפצעו, שניים מהם קשה. התקרית גרמה למשבר מדיני חמור מול טורקיה, וסערה בעולם. ב-2013 בתיווך נשיא ארה"ב ברק אובמה התנצלה ישראל בפני טורקיה על התקרית, שלוש שנים לאחר מכן הושג הסכם פיוס בין טורקיה לישראל, במסגרתו הסכימה ישראל לשלם פיצויים לנוסעי ה"מאבי מרמרה".

להודעת דובר המשט המלאה (באנגלית):

https://freedomflotilla.org/2024/04/04/civilian-aid-flotilla/