יועמדו לדין מאבטחים אמריקאים שרצחו 17 אזרחים בעיראק

רשויות המשפט בארצות הברית צפויות להודיע בקרוב על הגשת כתבי אישום נגד מאבטחי החברה הפרטית "בלקווטר" בגין הריגתם בשנה שעברה 17 אזרחים עיראקים בבגדד. כך אמרו הלילה (שבת) גורמים במערכת אכיפת החוק בארצות הברית. על כך מוסרת סוכנות הידיעות הקובנית "פרנסה לטינה". נודע שכתבי האישום המפורטים יפורסמו ככל הנראה כבר ביום שני הקרוב. חבר המושבעים, שהתכנס בוושינגטון כדי לבחון אם להגיש כתבי אישום בפרשה, שמע לאחרונה עדויות חשאיות וקיבל לבסוף את ההחלטה.

מדובר באחד מתיקי החקירה המתוקשרים ביותר בארה"ב בשנים האחרונות. תקרית זו עוררה דיון נרחב בוושינגטון על השימוש בחברות אבטחה פרטיות באזורי לחימה, ואף גרמה למשבר זמני ביחסי עיראק-ארה"ב. הרצח ההמוני אירע כאשר קבוצת מאבטחים – חיילים משוחררים שנשכרו כדי להגן על דיפלומטים מחוץ לארה"ב – פתחו באש לעבר עוברי אורח באחד הצמתים המרכזיים בבגדד לאחר שמכונית תופת התפוצצה במקום. ממשלת עיראק טענה אז כי המאבטחים הרגו 17 אזרחים במכוון, מבלי שנעשתה כל פרובוקציה שהצדיקה את הירי.
 "בלקווטר" – חברת האבטחה הפרטית הגדולה ביותר שפועלת בעיראק – טענה כי אנשיה פעלו בהתאם לחוק, לצורך הגנה עצמית. המקרה עורר את זעמה של ממשלת עיראק, שדרשה להעמיד לדין את הממונים על המאבטחים. חמתם התעוררה עוד יותר כאשר מחלקת המדינה האמריקאית הודיעה על חידוש החוזה עם "בלקווטר" לאבטחת הכוחות האמריקנים בעיראק.
 רשת הטלוויזיה סי.אן.אן דיווחה כי חמישה מהמאבטחים יעמדו לדין ומאבטח נוסף נמצא במגעים לעסקת טיעון עם התביעה. לפי הדיווח, כתבי האישום עדיין חסויים ולכן האישומים המדוייקים טרם פורסמו. רשת אי.בי.סי מסרה כי חמישה מהמאבטחים יואשמו בהריגה ובתקיפה.