63 מרצים ממכללת ספיר לממשלה: מתנגדים לגירוש הפליטים ומבקשי מקלט

63 מרצות ומרצים ממכללת ספיר בשדרות פרסמו השבוע קריאה נגד גירוש הפליטים ומבקשי מקלט מסודאן ואריתריאה. במכתב ששיגרו לנשיא המדינה, ראובן ריבלין; לראש הממשלה, בנימין נתניהו ולשר הפנים, אריה דרעי, כתבו: "אנו, חברים בסגל האקדמי של מכללת ספיר, אשר חותמים מטה, נחרדים מהחלטת הממשלה לגרש בחודשים הקרובים אלפי מבקשי מקלט מסודן ומאריתריאה ולהפקירם לגורלם. מדוחות חד משמעיים של כל הגופים העוסקים בטיפול במבקשי מקלט בישראל, עולה תמונה קשה: ממשלת ישראל מסרבת לדון בעשרות אלפי בקשות המקלט שהוגשו אליה. היא מסרבת לפתוח לשכות בהן ניתן להגיש בקשות, וחמור מכך, היא מתכוונת לכלוא את מבקשי המקלט בבית כלא, מתוך כוונה לגרשם "מרצונם" למדינות כגון רואנדה, בהן ממתינים להם אלימות, שוד, אונס ורצח".

2018-02-07_195133

ביקור סולידריות במתקן הכליאה חולות בנגב, בשבת שעברה (צילום: עוצרים את הגירוש)

לדברי המרצים בשבועות האחרונים השמיעו רבים ורבות את התנגדותם הנחרצת לגירוש ובהם: אנשי רוח ישראליים מהשורה הראשונה, טייסי אל על, רופאים, אנשי חינוך, כולל מנהלים ומנהלות של בתי ספר, ניצולי שואה, בית לוחמי הגטאות, ומאות רבות מחברי וחברות הסגל האקדמי הבכיר בישראל. כמו כן, רבים מהסטודנטים בכל המוסדות האקדמיים בישראל מתגייסים על מנת לסייע ככל יכולתם למבקשי מקלט ומשפחותיהם.

"כחברי סגל במכללת ספיר, מכללה המוכרת לא רק בזכות המצוינות האקדמית שלה, אלא גם כמכללה שחרטה על דגלה מעורבות ומחויבות חברתית, איננו יכולים לעמוד מנגד ולהחריש. מבקשי המקלט הגיעו אלינו לישראל כי נאלצו לברוח ממולדותיהם, כדי להינצל ממשטרים רודניים, שרומסים זכויות אדם בסיסיות ביותר. חלקם ברחו כדי להינצל מטיהור אתני, ואף מרצח עם".

ועוד :אנו, חברי סגל המלמדים בלב הפריפריה באזור שידע, וכפי הנראה עוד יידע, מלחמות וסבל – מתייצבים לצד מבקשי המקלט. אנו דורשים מממשלת ישראל לשנות כיוון – לעשות את הדבר ההומאני והמתבקש: לאפשר בדיקה אמתית של הבקשות של מבקשי המקלט; להפעיל תוכנית לכל מי שזכאי להכרת פליט; ולדאוג לשיקום של הפריפריה הנקראת דרום תל אביב. הפתרון למצוקות האמיתיות של תושבי דרום תל אביב אינו גירוש – אלא הפעלת תוכנית כלכליתחברתיתתעסוקתית, המאפשרת למבקשי המקלט לחיות בכבוד, ובו בזמן מיטיבה עם החברה האיתנה שלנו במדינת ישראל".