יו"ר ארגון המורים העל יסודיים: המו"מ תקוע – לא תפתח שנת הלימודים

יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, רן ארז, שלח מסר תקיף לשר החינוך הרב רפי פרץ ומוכן להפעיל את סכסוך העבודה ולא לפתוח את שנת הלימודים. במכתב ששלח אתמול (חמישי) לחברי הארגון, כתב ארז כי המשא ומתן עם משרדי החינוך והאוצר תקועים. לדבריו, 13 בעיות עדיין נותרו ללא פתרון עוסקות בין היתר בחוק החינוך המיוחד שגרם לתוספת עבודה ללא הכשרה מתאימה וללא קבלת תגמול. "כואב לי לומר דברים אלו, אך למעשה מי שמנהלים את משרד החינוך הם פקידי האוצר, אשר רואים כל החלטה פדגוגית "דרך החור שבגרוש", כתב ארז.

בעיות נוספות עוסקות בפדיון ימי מחלה, רצף ימי מחלה ופיצויי פיטורין יחד עם ימי מחלה, אילוץ מורים לעבוד בשבת וללא תגמול, אילוץ מורים לשמור בלילות בטיולים לאחר יום עמוס, היעדר תנאים פיזיים נאותים בבתי הספר: פינות עבודה, מחשוב ועוד. עוד מתייחס ארז לבעיות הפנסיה של העובדים ומסביר כי חלק מהמורים תלוי בחוזה עליו הם חתומים, אינם מקבלים את מלוא סכום הפנסיה המגיעה להם וכן מציין ברשימת הבעיות גם את אי הסדרת תנאי העבודה והחופשה של מנהלי בתי הספר.

"רשימה זו היא רשימה חלקית, ומשרד החינוך מודע לה", מדגיש ארז, "אך למעט דיבורים מנומסים, אין לו מענה ועליי לציין שזה, במידה רבה, בגלל משרד האוצר, אשר רואה בכל הסוגיות הוצאה כספית". עוד כתב ארז כי "נותרו עוד כחודש וחצי לפתיחת שנת הלימודים, ואם דבר לא יקרה לפחות פתרון חלק מהבעיות בהן אנו מטפלים זה זמן רב, ניאלץ להפעיל את סכסוך העבודה ולא לפתוח את שנת הלימודים".

בהתייחסו לשר החינוך הקודם, נפתלי בנט, כתב כי "ממתינה לנו שנה לא קלה, ואני מקווה שלשר החינוך הבא יהיה עניין במערכת החינוך יותר משהיה לקודמו וכי הוא יצליח להפעיל את כוחו הפוליטי מול משרד האוצר כדי לפתור את הבעיות". לפני כחודשיים הכריז ארגון המורים על הכרזת סכסוך עבודה ארצי בשל הכוונה להפחית החל מה-1 ביולי סך של 1.2% משכר הפנסיה של הגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות ובכללם אלפי מורים. כשבוע לאחר מכן הודיע הארגון כי בעקבות ביטול הקיצוץ לגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות הוא לא יפעיל את סכסוך העבודה שהכריז בנושא