250 מיליון עובדים שבתו ברחבי הודו נגד ההפרטה ונגד ממשלת הימין

250 מיליון עובדים שבתו אתמול (רביעי) ברחבי הודו נגד ההפרטה ונגד ממשלת הימין. מדיניות הממשלה הניאוליברלית הוגדרה על ידי מנהיגי האיגודים המקצועיים כ"מדיניות אנטיעובדים, אנטיבני אדם, ואנטילאום". המפלגה הקומוניסטית, הקומיניסטית המרקסיסטית והקומוניסטית מרקסיסטיתלניניסטית – יחד עם תנועות שמאל נוספות, הצטרפו לקריאה. גם סטודנטים ואיכרים לקחו חלק בעצרות ובהפגנות שנערכו במדינה האסייתית.

סטודנטים קומוניסטים מפגינים, אתמול, בדהלי נגד ההפרטה ונגד ממשלת מודי (צילום: מורנינג סטאר)

השביתה אורגנה במחאה על כוונת של ראש הממשלה נרנדרה מודי להפריט חברות ממשלתיות ולערוך רפורמה במערכת הבנקאית. בין היתר מתכוונת ממשלתו של מודי להפריט את חברת התעופה "אייראינדיאה" וענקית הנפט בהראט פטרוליום. כאמור, הרפורמה המתוכננת במערכת הבנקים במגזר הציבורי הביאה גם לשביתת העובדים במספר בנקים גדולים במדינה. לשביתת הענק הצטרפו גם איגודי איכרים, המוחים על כישלון הממשלה בסיוע לחקלאים באזורי הספר, וכעסם חקלאים קטנים על מה שהגדירו כהשתלטות הקונצרנים הגדולים על הקרקעות.

אוניברסיטאות רבות ברחבי המדינה הצטרפו גם הן לשביתה, כמחאה על כך שהמשטרה לא הגנה על הסטודנטים הרבים שהוכו באירוע האלימות באוניברסיטת ג'ווהרלל נהרו היוקרתית שבדלהי. בריונים בשירות ממשלת הימין פרצו שלשום לאוניברסיטה המזוהה עם השמאל, ותקפו סטודנטים במקלות ומוטות. עשרות סטודנטים נפצעו בתקרית שהתרחשה באוניברסיטה הקרויה על שמו של ראש ממשלת הודו. הסטודנטים אמרו כי המשטרה לא הגיבה וגם הצוותים הרפואיים שהגיעו לזירה הותקפו.

הודעה שפורסמה אמש על ידי המפלגה הקומוניסטית המרקסיסטית בתום השביתה (באנגלית):

https://cpim.org/pressbriefs/congratulations-historic-all-india-strike