240 פלסטינים נפצעו בהפגנות בגבול עזה; ארה"ב תפסיק מימון לאונר"א

כעשרת פלסטינים הפגינו אתמול (שישי) בחמישה מוקדים לאורך גבול רצועת עזה, במסגרת "הפגנות השיבה" המתקיימות מדי שבוע מאז ה-30 במארס. ממשרד הבריאות הפלסטיני נמסר כי 240 מפגינים נפצעו ובהם 82 פונו לבתי החולים. בין הפצועים נמנים חובשת וילד בן 10 שנפצעו באורח קשה. בנוסף לכך, הפלסטינים פרסמו תמונה של רחפן שלטענתם שייך לצה"ל ושימש אותו להטלת רימוני גז מדמיע. עד עתה נהרגו 171 פלסטינים בהפגנות שליד הגדר בארעה החודשים שעברו.

2018-09-01_172702

מפנים נערה שנפגעה מגז מדמיע, אתמול, בגבול עזהישראל (צילום: אקטיבסטילס)

מוקדם יותר היום דווח ב"וושינגטון פוסט" כי ממשל טראמפ החליט לבטל את המימון לתכניות האו"ם המיועדות לפליטים פלסטינים (אונר"א), וזאת כחלק מההחלטה "להשקיע כספים רק במקומות שעולים בקנה אחד עם המדיניות והאינטרסים האמריקניים". הבית הלבן אף מסרה על הפחתה דרמטית של מספר הפליטים בהם מכירה ארצות הברית, כדי "להוריד את זכות השיבה מן השולחן, כפי שטראמפ אמר שהוריד את ירושלים משולחן המשא ומתן כאשר הכיר בה כבירה."

בשבוע שעבר הודיעה מחלקת המדינה על קיצוץ של יותר מ-200 מיליון דולר בסיוע לפלסטינים בתום בחינת המימון למיזמים בגדה המערבית וברצועת עזה. "בעקבות בחינה מחדש, ובהוראת הנשיא, אנחנו נעביר למקום אחר יותר מ-200 מיליון דולר שהוקצו במקור לתכניות בגדה המערבית ובעזה", נכתב בהודעת מחלקת המדינה.

דוברו של הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס, נביל אבו רודיינה, אמר היום כי "ההנהגה הפלסטינית בוחנת את האפשרות לפנות לעצרת הכללית של האו"ם ולמועצת הביטחון כדי להתנגד להחלטת ארה"ב בעניין אונר"א".

בהודעה שפורסמה בסוכנות הידיעות וואפא הוסיף אבו אודיינה כי "החלטת ארה"ב לא משרתת את השלום אלא מחזקת את הטרור באזור והינה בבחינת פגיעה בזכויות העם הפלסטיני". העצרת הכללית תיפתח בניו יורק ב-18 בספטמבר למשך שבוע. "ההחלטה האמריקנית מהווה הפרה של החלטות האו"ם. עונש כזה לא ישנה את העובדה שלארה"ב אין יותר תפקיד באזור", אמר אבו רודיינה. דובר אונר"א התייחס אף הוא להחלטה האמריקנית ואמר כי הוא מופתע מההחלטה. כריסטופר גאנס, הוסיף כי הוא דוחה את הטענה האמריקנית כי תוכניות הסוכנות "פגומות מהיסוד".