220 אלף חתמו על העצומה ביוזמת חד"ש הקוראת לחקור אירועי אוקטובר

 

220 אלף אזרחים, רובם ערבים, חתמו עד כה על עצומה הדורשת להקים ועדת חקירה בלתי תלויה לבדיקת אירועי אוקטובר 2000. ראשי הציבור הערבי ונציגי ארגון "עדאלה" הצהירו הבוקר (ב') במסיבת עיתונאים שנערכה בנצרת כי בקרוב יגיעו לרבע מיליון חתימות שיועברו לנשיא המדינה, שמעון פרס, ולראש הממשלה, אהוד אולמרט, כדי ש"יתעוררו" ויובילו מהלך לחקר האמת."זהו מספר החתימות הגדול ביותר שהוגש אי-פעם במדינת ישראל נגד החלטה ממסדית – לא ניתן להתעלם מכך", מסר יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב. יצויין שאת היוזמה לעצומה יזמה תנועת חד"ש. פעילי חד"ש והמפלגה הקומוניסטית (מק"י), ערבים והיהודים, אספו רבבות חתימות ברחובות הערים. לא בכל מקום ניתן היה לאסוף חתימות ללא הפרעה. ברמלה, למשל, המשטרה עצרה את מזכיר מק"י בעיר, טלעאת כחיל, כאשר הוא רצה להקים שולחן החתמה. הוא אף הוכה עם כמה מחבריו.
 
"מה שמניע את הציבור הערבי אינו תחושת הנקם, אלא הרצון לעתיד שבו האדם במרכז, ללא הבדל אם הוא ערבי או יהודי. לכן, אנו אומרים לאחראים שיתעוררו מהתרדמת. הציבור הערבי לא ישתוק", הבהיר חטיב.
 
יו"ר עדאלה, עו"ד חסן ג'ברין, הצהיר במסיבת העיתונאים כי הארגון יפעל בשני מישורים כדי לקדם את מאבקם: בישראל ובחו"ל. "עוד לא התייאשנו מהזירה הישראלית. נעביר מכתב מלווה בחתימות הן לנשיא והן לראש הממשלה", אמר מזכיר ועדת המעקב עבד ענבתאוי.
 
"במקביל, אנו שוקדים על הכנת דו"ח שיוגש בחודש אוקטובר לאו"ם ולאיחוד האירופי. הדו"ח יכלול את אירועי אוקטובר כחלק ממדיניות האפליה המתמשכת של מדינת ישראל כלפי המגזר הערבי", הוסיף ענבתאוי.
 
עוד דיבר במסיבת העיתונאים נציג הורי ההרוגים, חסן עאסלה, ששכל את בנו עסיל. "העצומה הזו היא אות כבוד בשבילנו ואני מסיר את הכובע בפני האנשים שחתמו", אמר. "החתימות מוכיחות שהציבור הערבי בישראל עוקב ואינו מרפה עד שנגיע לצדק".