1 במאי בצרפת: חצי מיליון מפגינים נגד הנשיא מקרון ברחובות פריז

תהלוכות המוניות לציון יום העובד הבינלאומי התקיימו אתמול (שני) ברחבי צרפת. לפי הפדרציה הכללית של העובדים (CGT), יותר מחצי מיליון איש השתתפו בעצרות ה-1 במאי בפריז, ובצרפת כולה השתתפו 2.3 מיליון איש בכ-300 אירועי חג הפועלים. בתהלוכות השתתפו נציגיהם של איגודים מקצועיים מ-55 מדינות, ובהן כל מדינות אירופה, שהגיעו לבירת צרפת כדי להביע סולידריות עם מאבקו של מעמד העובדים הצרפתי.

אירועים אלימים התרחשו בכמה מעריה של צרפת ובהן פריז, ננסי, בורדו ונאנט. לפחות 300 בני אדם נעצרו במוקדי הפגנות שהתקיימו ברחבי המדינה. במסגרת העימותים האלימים נפצעו 108 שוטרים, כאשר אחד מהם נפצע קשה ופונה לבית החולים לאחר שהושלך לעברו בקבוק תבערה בבירה פריז.

כל איגודי העובדים קראו להפגין נגד הממשלה הניאו-ליברלית של הנשיא עמנואל מקרון, המכונה בעיתונות הצרפתית "נשיא העשירים". המפגינים דרשו את ביטול הרפורמה בגיל הפרישה, שאמור לעלות מ-62 ל-64. האיגודים והאופוזיציה השמאלית, ובייחוד המפלגה הקומוניסטית, פעלו רבות כדי להבטיח השתתפות המונית בעצרות ובהפגנות במהלך היום, שהוא יום שבתון בכל מדינות אירופה. "אני מזמין את כל הגברים והנשים בצרפת לצאת לרחובות ולתפוס שמש, להשתזף בזמן שהם דוחפים את עגלות התינוק שלהם ברחובות פריז ובשאר הארץ", אמר פרנסואה רופין, חבר פרלמנט מהשמאל. "נעשה הכל על מנת ששנת 2023 תיכנס להיסטוריה החברתית של צרפת, הלמודה מאבקים מעמדיים וחברתיים".

זעם העובדים, הגמלאים, הסטודנטים והאיגודים המקצועיים התפרץ לאחר שממשלת צרפת הימנית הפעילה את סעיף 49.3 בחוקה, שמטרתו לאשר חקיקה ללא הצבעה בפרלמנט. ראש הממשלה אליזבט בורן הודיעה בנאום בפרלמנט על הפעלת סעיף 49.3 ואמרה שחוק הפנסיות איננו חוק ממשלתי אלא תוצאה של "פשרה שהושגה בידי מחוקקים ממפלגות שונות". אך צעקות וקריאות ביניים מספסלי האופוזיציה השמאלית הגדולה הבהירו היטב שמדובר בשקר גמור. שביתה כללית, שביתות ללא הגבלת הזמן, 12 "ימי זעם" של צעדות והפגנות – זו תגובתם של אזרחי צרפת העובדים לרפורמת הפנסיה של מקרון.