עתרו לבג"ץ בדרישה להורות למשטרה לאפשר למפגינים לשאת שלטים נגד המלחמה בעזה

האגודה לזכויות האזרח עתרה לבג"ץ ביום חמישי האחרון יחד עם שתי מפגינות נגד המלחמה בעזה, בדרישה להורות למשטרה לאפשר למפגינים לשאת שלטים נגד המלחמה בעזה ובהם סיסמאות נגד הרג אזרחים בעזה, או כאלה המאשימים את ישראל בביצוע פשעי מלחמה או פשעים נגד האנושות בעזה (לרבות רצח עם), או בכל נוסח דומה אחר.

העתירה הוגשה לאחר שבשורה ארוכה של הפגנות ומשמרות מחאה שהתקיימו ברחבי הארץ בחודשים האחרונים המשטרה מנעה בשיטתיות מהמפגינים הנפת שלטים וקיום מחאה. ההתנכלות למפגינים כללה חטיפה אלימה של השלטים בידי השוטרים, קריעתם לגזרים, עימות עם המפגינים המחזיקים שלטים או קוראים סיסמאות, פיזור המחאה אך ורק בשל המסרים שהמפגינים נושאים או מבטאים, ואף ביצוע מעצרים.

בעתירה נטען כי בהנפת השלטים "אין משום עבירה פלילית של תמיכה באויב בשעת מלחמה, הזדהות עם ארגון טרור וכיו"ב", והחשש שמא מסרים מסוג זה יפגעו ברגשות הציבור אינו מספיק כדי להגבילם. לפיכך למשטרה אין סמכות לאסור על הצגתם ולהחרימם. "ביטויים קשים לעיכול, נוקבים ומקוממים מוגנים גם הם תחת הזכות לחופש הביטוי והמשטרה נדרשת לא רק למנוע פגיעה בהם אלא להגן עליהם מפני מי שעלולים לנסות להשתיקם", נכתב בעתירה.

לעיון בעתירה