ספר חדש של אדם רז על המלחמה שאין-לה-סוף: הדרך לשבעה באוקטובר

בהוצאת פרדס עומד להתפרסם ספרו של ההיסטוריון אדם רז: "הדרך לשבעה באוקטובר: בנימין נתניהו, הנצחת הסכסוך והידרדרותה המוסרית של ישראל". הספר מציג את מערכת היחסים בין ארגון חמאס לבין נתניהו, מתקופת כניסתו למשרד ראש הממשלה ב־1996 ועד לימי המלחמה בעזה.

הנצחת הסכסוך

החלק הראשון בספר מתאר את זהות האינטרסים בין חמאס לנתניהו בכל הקשור בהתנגדותם המשותפת לפתרון הסכסוך הישראלי־פלסטיני באמצעות הסכם שלום וחלוקת הארץ. רז סבור שניתוח מדיניות החוץ והביטחון של נתניהו מלמד, כי קו הנצחת הסכסוך שהוביל בעשורים האחרונים עולה בקנה אחד עם תפיסתו לגבי אופיין הרצוי של החברה והפוליטיקה הישראליות, ועם רצונו להובילן בכיוונים סמכותניים ואנטי־דמוקרטיים. אותה "קונספציה של הכלת חמאס", שמרבים לדבר בגנותה בחודשים האחרונים, היא הצד השני של המדיניות שאפשרה לאיראן להגיע עד מדינת סף גרעינית. "הדרך לשבעה באוקטובר" מזכיר פרשות ואירועים שונים מההיסטוריה של השנים האחרונות, ומראה כיצד מנצל נתניהו את מדיניות המלחמה לשימור שלטונו.

מדינה מצורעת

חלקו השני של החיבור, "המדינה המצורעת", דן בשבועות הראשונים של המלחמה ברצועה בכלל, ובהפצצות האסטרטגיות מן האוויר, שהצבא הוציא לפועל עד לכניסה הקרקעית, בפרט. רז מראה כיצד נתניהו עשה שימוש ברגשות הנקם שהציפו את הישראלים לאחר קציר הדמים ביישובי הנגב המערבי והסביבה כדי לקדם מדיניות החותרת, הלכה למעשה, לשמר את הסכסוך האזורי ואת האינטרסים שחמאס מייצג. האופן שבו נתניהו מנהל את המלחמה מלמד, שהוא פועל ביודעין כדי להנציח את מעגל הדמים. בדרכו זו  הופך נתניהו את ישראל למדינה מצורעת הן במשפחת העמים והן מבחינת אופייה של החברה הישראלית. אירוע השקה של ספרו של אדם רז יתקיים ביום חמישי, 9 במאי, בשעה 19:30, בהשתתפות המחבר ואורחים, באולם הגדה השמאלית, רחוב אחד העם 70, תל-אביב.