משבר בטבע: הצבעה טרומית על חוק לשלילת הטבות מס מחברות מפטרות

ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) יעלה מחרתיים (רביעי) להצבעה בקריאה טרומית הצעת חוק לפיה הטבות מס במסגרת החוק לעידוד השקעות הון ישללו מחברה המפטרת עובדים. לפי הצעת החוק, שר הכלכלה יקבע הוראות לעניין זה באישור ועדת הכספים. ממשלת הימין מתנגדת להצעת החוק וייתכן והיא צפויה להידחות אבל אין ספק שהיא תביך את הקואליציה.

 2017-12-18_215337

ח"כ חנין מציין שכ-1,700 עובדי טבע עומדים להיות מפוטרים בעוד שחברת טבע נהנתה ונהנית מהטבות הון מפליגות. מאז 2006 זכתה טבע להטבות מס של יותר מ-20 מיליארד שקל במצטבר. יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ שלי יחימוביץ', אף חשפה היום שרשות המיסים תובעת מטבע שלושה מיליארד שקל עבור 2014 ו-2015 וטבע מסרבת לשלם.

ח"כ חנין הסביר את הסיבה להצעת החוק: "לא ייתכן כי חברה אשר מקבלת הטבות מס בשווי של עשרות מיליארדי שקלים, תחת האמתלה כי היא מייצרת מקומות עבודה, תפטר אלפי עובדים ולא תישא בתוצאות. יש לבחון מחדש בדחיפות את מדיניות הטבות המס לחברות הגדולות נוכח מקרה טבע. לא נאפשר שמקופת הציבור יצאו כספים שיעשירו קומץ, בשעה שאלפי משפחות נשלחות להתמודד עם אבטלה".

בדבריו בהפגנת עובדי טבע מול משרד האוצר שנערכה הבוקר, אמר חנין כי "הגעתי כדי לבקש מעובדי טבע סליחה. אלה עובדים מצוינים שעובדים במפעל מרוויח. אין שום סיבה שהם יצטרכו לשלם במקום עבודתם בגלל ספקולציות והשקעה כושלת ופושעת של ההנהלה ודירקטוריון שמשחק עם העובדים כפיונים. הממשלה יכולה וחייבת לפעול עכשיו. מדינת ישראל שילמה להנהלת טבע עשרות מיליארדים עבור עידוד תעסוקה. אם הם מפטרים עובדים, הם צריכים להחזיר את הכסף".