מפגש בחיפה עם נביהה מורקוס בעקבות פרסום הספר 'חזק מן השכחה'

בחיפה יתקיים מחר (שני) מפגש עם הפעילה הקומוניסטית נביהה מורקוס בעקבות פרסום הספר "חזק מן השכחה" שכתב נימר מורקוס, בן זוגה במשך 55 שנה. האירוע ייערך בשעה 19:00 במרכז הפמיניסטי אשה לאשה ארלוזורוב 118 בהנחיית ההיסטוריונית ד"ר חנה ספרן. נמסר כי השיחה תעסוק בפעילותה של מורקוס למען זכויות נשים, על פמיניזם וקומוניזם ועל השותפות היהודית-ערבית. עוד במפגש על התארגנות נשים ערביות בעת הממשלה הצבאי ואחריו ועל מורשתו של נימר מורקוס.

האוטוביוגרפיה של המנהיג הקומוניסטי המנוח נימר מורקוס תחת הכותרת "חזק מהשכחה (מכתב לבתי): זיכרונות לא פשוטים של אדם פשוט" פורסמה בהוצאת פרדס בתרגומה של ברוריה הורוביץ. הספר ראה אור בערבית במהדורה ראשונה בשנת 1999 ובמהדורה שנייה לאחר מותו בשנת 2013.

מורקוס נולד בכפר יסיף בגליל המערבי ב־15 בפברואר 1930 ונפטר בכפרו ב־29 בינואר 2013. הוא למד בבית הספר היסודי בכפרו ובבית הספר התיכון הממלכתי בעכו. עבד כמחנך במשך שמונה שנים, ופוטר מעבודתו מסיבות פוליטיות. יזם את הקמתה של סיעת המורים הדמוקרטים.

בשנת 1953 החל את פעילותו כחבר במפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק"י) ועסק מטעמה בחינוך, בעיתונות ובארגון. נבחר לראשות המועצה המקומית של כפר יסיף וכיהן בתפקיד זה בין השנים 1999-1979. במהלך התקופה הזו כיהן בתפקיד מזכיר הוועד הארצי של ראשי הרשויות המקומיות הערביות ויזם את הקמת ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי. היה מבין יוזמי השביתה ביום האדמה הראשון ב־1976 וממקימי החזית הדמוקרטית לשלום ולשוויון (חד"ש) ב־1977. כתב על נושאי ספרות, אמנות ופוליטיקה ושימש כעורך עיתונים וכתבי עת תרבותיים ופוליטיים של המפלגה הקומוניסטית.

מורקוס נחשב למנהיג מוביל בשלטון המקומי בישראל. כפר יאסיף הפך בהנהגתו מכפר חקלאי נידח ליישוב משגשג. בתקציב מזערי, בעבודה קהילתית מקומית ובסיוע אלפי מתנדבים מחו"ל ומהסביבה, הוא צירף יחד מורים, משוררים, אנשי רוח, אדריכלים ומהנדסים, ויצר תשתיות פיזיות, חברתיות, חינוכיות ותרבותיות לשנים ארוכות. מורקוס האמין עד יומו האחרון שהמאבק למען כבוד האדם, גבר או אישה, ונגד ההרסנות האלימה של הניאו-ליברליזם, הפנאטיות הדתית והלאומנות, יכול לשמש בסיס משותף לאחוות אמת בין יהודים לערבים.

לרכישה הספר בהנחה: https://www.pardes.co.il/?id=showcontrib&contribnum=1037