מועצת זכויות האדם של האו"ם: יש להפסיק את אספקת הנשק לישראל

מועצת זכויות האדם של האו"ם אימצה בצהריים (שישי) החלטה לפיה יש להפסיק כליל את אספקת הנשק לישראל. זו הפעם הראשונה שהארגון הבינלאומי קורא להטיל אמברגו על מכירת נשק ותחמושת לישראל בעקבות ההפרה השיטתית של זכויות אדם ברצועת עזה.

הצעת ההחלטה הוגשה על ידי 55 מדינות ונאמר בה שישראל מבצעת רצח עם ברצועה. 28 מדינות מתוך 47 החברות בארגון הצביעו בעד, 6 התנגדו ו-13 נמנעו. בין המתנגדות: ארצות הברית, ארגנטינה, בולגריה, גרמניה, מלאווי ופרגוואי. יפן, הודו וצרפת נמנעו.

יצוין שיותר מ-100 חברי האסיפה הלאומית הצרפתית מסיעות השמאל פרסמו הבוקר קריאה להטלת אמברגו על מכירות נשק לישראל. בין החותמים על הפנייה, חברי פרלמנט קומוניסטים, סוציאליסטים וירוקים. בקריאה נכתב "צרפת לא יכול להיות שותפה לרצח עם של הפלסטינים".

מוקדם יותר אימצה מועצת זכויות האדם של האו"ם שמקום מושבה בג'נבה, החלטה אחרת לפיה יש להטיל אחריות על ישראל בגין פשעי מלחמה ופשעים כנגד האנושות ש"ייתכן ובוצעו במלחמה בעזה". 28 מדינות הצביעו בעד, 6 התנגדו ו-13 נמנעו. כמחאה, יצאה שגרירת ישראל מהמליאה. בנוסף, המועצה קבעה כי הריגתם בידי חיילי צה"ל של שבעה אנשי ארגון הסיוע הבינלאומי "המטבח המרכזי העולמי" עשויה להיחשב כפשע מלחמה. עוד קראה המועצה באו"ם להפסקת אש הומניטרית מיידית, ללא קשר לשחרור החטופים שמוחזקים בידי חמאס.

בין המדינות שתמכו בהחלטה: אלג'יריה, בנגלדש, בלגיה , ברזיל, בורונדי, צ'ילה, סין, חוף השנהב, אריתריאה, פינלנד, גמביה, ג'ורג'יה, גאנה, הונדורס, אינדונזיה, קזחסטן, כווית, קירגיזסטן, לוקסמבורג, מלזיה, המלדיביים, מרוקו, קטאר, סומליה, דרום אפריקה, סודאן, איחוד האמירויות, וייטנאם.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/128512