התהלוכה המרכזית לציון 48 שנה ליום האדמה תתקיים בשבת בדיר חנא

יו"ר ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל, מוחמד ברכה, קרא השבוע להצטרף לתהלוכה המרכזית לציון 48 שנה ליום האדמה שתתקיים מחר (שבת) בשעה 14:00 בדיר חנא שבגליל. בקריאתו לציבור הדמוקרטי בישראל, הדגיש ברכה "יום האדמה הוא יום המאבק של הציבור הערבי בישראל למען זכויותיו והאזרחיות והלאומיות ולמען ביטול האפליה והגזענות הנהוגה כלפיו במדינת ישראל מאז היווסדה".

כמו כן, פעילי פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי ופורום הכרה – להכרה בכפרים הבדואים בנגב מזמינים לאירוע לציון יום האדמה שיתקיים מחר בשעה 18:00 בכפר אל-עראקיב בנגב

האירוע יתקיים בצל הריסת הכפר בפעם ה- 223 ב-21 במרס האחרון. בתכנית: התכנסות וצעדה לכביש הראשי, ארוחת איפטר, הדלקת הלפיד והקרנת סרטים.

יום האדמה – השביתה הכללית של האוכלוסייה הערבית בישראל ב-1976, התחולל בתגובה להחלטת הממשלה להפקיע שטחי קרקע גדולים נוספים מידי האוכלוסייה הערבית, הייתה אירוע היסטורי לא רק מבחינת הציבור הערבית בישראל והעם הערבי הפלסטיני בכללותו, אלא גם בתולדות המפלגה הקומוניסטית הישראלית (מק”י).

בוועד להגנת האדמות, שהחליט לראשונה בתולדות האוכלוסייה הערבית בישראל על קיום שביתה כללית, הייתה השפעה גדולה לנציגי מק”י. גם ועד ראשי המועצות המקומיות הערביות תמך בשביתה, אך האיומים, הלחץ, הפיתויים ומסע ההפחדה מצד השלטונות, הביאו לכך שרוב ראשי המועצות הערביות התנגדו לשביתה. למרות הכל השביתה הצליחה בגדול והייתה זאת שביתה כללית במלוא מובן המילה.

השתתפו בה כל שכבות האוכלוסייה הערבית. גם ראשי מועצות מקומיות שהתנגדו לקיום השביתה הצטרפו לשובתים. הם נוכחו לדעת שתושבי כפריהם, רובם ככולם, שובתים ואינם נרתעים מפני האיומים והלחצים. מאבקה של המפלגה הקומוניסטית ביום האדמה היה לכן חלק לא רק ממאבק המיעוט הלאומי הערבי-פלסטיני, אלא גם מהמאבק הכולל להגנת הדמוקרטיה ולשמירת זכויות האדם בישראל. ההפגנות ההמוניות ביום האדמה נערכו בסכנין, עראבה ודיר חנא ודוכאו ביד קשה בידי חיילי צה”ל ושוטרים. בהפגנות נהרגו שישה מפגינים; ארבעה על ידי צה”ל ועוד שניים על ידי המשטרה. שלושה מההרוגים היו תושבי סכנין.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/126042/