השביתה של אלפי עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים תתחיל ביום ד'

עובדי המנהל והמשק בבתי חולים ממשלתיים יפתחו בשביתה החל מיום רביעי בקרוב. בבתי החולים יינתנו רק שירותי חירום וטיפולים מצילי חיים. בוועד דורשים להקטין את העומסים בבתי החולים ולשפר את תנאי ההעסקה של 12,000 העובדים.

2019-01-06_193930

ועד עובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים הכריז על שביתה כבר לפני ארבעה חודשים, אך היא בוטלה ברגע האחרון לאחר שבית הדין לעבודה קבע כי יתקיים מו"מ אינטנסיבי בין הצדדים. בחודשים האחרונים נפגשו נציגי העובדים וההסתדרות עם נציגי האוצר ומשרד הבריאות במטרה לגשר על הפערים, אך לא נמצא כל פתרון והמשא ומתן התפוצץ.

מהוועד נמסר כי הסיבה לשביתה היא קביעת תקינה לבתי חולים. כיום מחלקות נפתחות או גדלות ללא תוספת של עובדי מנהל ומשק, וחלק מבתי החולים הכפילו את גודלם ואת מספר המיטות אך לא נוסף ולו עובד אחד. היקפי הפעילות המקצועית הנדרשת מהעובדים הולכת וגדלה, נוספו תפקידים רבים ובכל זאת מעולם לא נקבעו תקנים לעובדי מנהל ומשק בבתי החולים הממשלתיים. בחלק מבתי החולים הפעילות הוכפלה ויותר מכך והעומס הנתון על העובדים הקיימים בלתי אפשרי. בכל בתי חולים קיימת תקינה מעודכנת לרופאים ואחיות אך לא לעובדי מנהל ומשק. דרישה נוספת של העובדים היא השוואת שכרם לעובדים המקבילים בקופות החולים כפי שנקבע על ידי וועדת פדה לפני למעלה מ-30 שנה. משמעות ההשוואה היא העלאה שכר ממוצעת שבין 10 ל-15 אחוז.

"האוצר נשאר מבוצר בעמדותיו ולא מוכן לראות את המצב האבסורדי בו נמצאים עובדי המנהל והמשק בבתי החולים כבר שנים רבות" הסביר אלי בדש, יו"ר וועד עובדי מנהל ומשק של בתי החולים הממשלתיים, והוסיף: "לאחר לא מעט מפגשים בין כל הגורמים אנחנו מבינים שאין לנו ברירה אלה להשבית את הפעילות שלנו בבתי החולים".

השביתה אמורה לכלול 30 מרכזים רפואיים: כל בתי החולים הכלליים הממשלתיים, בתי החולים לבריאות הנפש, בתי החולים לשיקום וגריאטריה. במסגרת השביתה לא יהיו שירותי מינהלה, אחזקה, ניקיון, מטבח, כוח עזר ועוד ולכן כל השירותים בבתי החולים יבוטלו למעט: אונקולוגיה, המטולוגיה, דיאליזה והיחידה להפריות חוץ גופיות בהם יעבור איש כוח עזר אחד בלבד; מחלקות פגים, חדרי לידה, חדרי ניתוח למקרים דחופים כוח עזר אחד בלבד; אספקה סטרילית למקרים דחופים עובד אחד בלבד ; קבלה מיון ילדים ומיון מבוגרים תורן אחד.