הפגינו בבקו"ם בתל-השומר והביעו תמיכה בסופיה אור – סרבנית כיבוש

חברים וידידים הפגינו הבוקר (ראשון) בפתח הבקו"ם בתל השומר והביעו תמיכה סרבנית הכיבוש והמלחמה סופיה אור. הצעירה התייצבה בבקו"ם ומסרה שבכוונתה לסרב לשרת בצבא כיבוש. מצפה לה, כמו לצעירות וצעירים אחרים שנענו לצו מצפוהם, תקופה ארוכה של מאסרים בכלא הצבאי.

יצוין שלפני מספר ימים השתתפה אור בהפגנה נגד הכיבוש ונגד המלחמה בעזה ברחוב קפלן בתל אביב, שרפה בפומבי את צו הגיוס שקיבלה ואמרה "אני מסתכלת סביבי עכשיו, על המפגינים, הצעדות והמחאות, ואני רואה אנשים שמתחילים להתעורר. לפתוח את העיניים לפשיזם העולה, לזכויות שלהם שעומדות בסכנה. אבל הגיע הזמן לפתוח את העיניים עד הסוף, ולהבין שהדמוקרטיה כאן תמיד הייתה ליהודים בלבד. הגיע הזמן להפסיק להעלים עין מהדיכוי והשיטור שמתרחשים בשטחים, לכאורה בשם ביטחוננו אבל למעשה רק פוגעים בו. להסתכל בעיניים למדיניות האפרטהייד שישראל משליטה, ולמאות אלפי הפליטים הפלסטינים שגורשו, וכעת חיים ללא פתרון".

לדבריה "המכשיר באמצעותו מיישמת ישראל את מדיניות הנישול והדיכוי בשטחים הוא הצבא, ולכן לא אתגייס. אבל חשוב לי לא רק להימנע מלהתגייס – אלא לסרב באופן מוצהר. לא לעצום את העיניים לטרגדיה שמתרחשת פה, ולעשות כל מה שאני יכולה כדי להעלות את המודעות אליה. כי אין פה 'אנחנו והם', אין פה משחק סכום אפס לפיו כל פגיעה בפלסטינים היא הישג לישראל, וההיפך. המחשבה לפיה אפשר לפתור את הקונפליקט בכוח, כוח ועוד כוח, היא פנטזיה שרק מובילה למעגל דמים בו כולם מפסידים. ה'אנחנו והם' היחיד פה מורכב מהאנשים שמבינים שככל שטוב לאחד טוב לאחר, לעומת אנשים שלא. אנשים, יהודים ופלסטינים, שמבינים שאלימות רק מובילה לעוד אלימות. לעומת אנשים, פלסטינים ויהודים, שחיים במשחק שהוא רק כוח".

"מי שנמצאים כעת בשלטון בישראל שייכים לקבוצה השנייה. הם מאמינים בלנצח, ובלמחוץ. מאמינים שאם רק ישתמשו ביותר כוח זה יסתדר. ישראל היא הגורם החזק במשוואה, ולכן יש לה את הכוח והאחריות לעבוד למען עתיד טוב יותר לשני העמים. במקום זה היא פועלת למען עליונות יהודית, וסיפוח שמצהיר ללא בושה שמיליוני פלסטינים יישארו ללא זכויות אזרח בסיסיות. לכן עכשיו מאי פעם חשוב להילחם למען דמוקרטיה לכולם, ולא לעצור בקו הירוק. הבוטות בה הממשלה הנוכחית פועלת עוזרת לפתוח את עיניהם של אנשים למחיר שנשלם כולנו אם נמשיך ללכת במסלול הכיבוש וההתנחלות, עליו ישראל צועדת כבר דורות", הדגישה.

סרטון – דבריה של סופיה אור בפתח לשכת הגיוס:

https://www.facebook.com/549580059/videos/pcb.10159774459750060/745805053952452

עוד בנושא:

סרבנית הגיוס סופיה אור שרפה את צו הגיוס שלה במחאה נגד האפרטהייד והכיבוש