בעקבות סיכול ניסיון ההפיכה הימנית: ארה"ב שוקלת התערבות צבאית בוונצואלה

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו אמר היום (רביעי) כי ארצות הברית ערוכה לפעולה צבאית בוונצואלה. פומפאו אמר את הדברים בריאיון לרשת פוקס האמריקנית, על רקע סיכולה על ידי הממשלה הסוציאליסטית של ניסיון ההפיכה של הימין בתמיכה אמריקאית. "פעולה צבאית אכן אפשרית אם זה מה שיידרש", הדגיש פומפיאו.

נשיא ונצואלה ניקולס מדורו אמר הלילה כי המרד שהוביל מנהיג האופוזיציה חואן גואידו הובס. מדורו אמר כי ידה של ממשלתו היא העל עליונה, וכי ונצואלה לעולם לא תיכנע לכוחות האימפריאליסטיים. "הממשלה הגיבה בעצבי פלדה, בקור רוח מקסימלי ובפעולה אפקטיבית" אמר מדורו.

2019-05-01_195133

המונים נוהרים לארמון הנשיאות, אתמול, כדי להגן על הממשלה הסוציאליסטית (צילום: פרנסה לטינה)

 

בעקבות כישלון ההפיכה, לאופולדו לופז, אחד ממנהיגי האופוזיציה וממובילי ההתקוממות נגד הנשיא מדורו, קיבל אמש מקלט מדיני בשגרירות צ'ילה בבירה קראקס. כוחות הביטחון של ונצואלה הנאמנים לנשיא ניקולס מדורו התעמתו לאורך היום עם תומכיו המעטים של מנהיג האופוזיציה גואידו, אחרי שמוקדם יותר הכריז על התקוממות אזרחית-צבאית להפלת השלטון הסוציאליסטי.

למרות הקריאה הברורה של גואידו לאנשי הצבא במדינה לנטוש את הנשיא המכהן, ולסייע לו לעלות לשלטון, אף יחידה צבאית לא הצטרפה לקנוניית הימין והממשל האמריקאי. כאמור, לפנות בוקר הכריז מדורו: "הבסנו את ההפיכה".