67 אלף קוראים להחרים את אירוע העצמאות הרשמי; טקסי זיכרון אלטרנטיביים

יותר מ-67 אלף אזרחים חתמו על עצומה מקוונת שפרסמה הארגון "זזים" בה הם דורשים ממנכ"לי ערוצי 11, 12 ו-13 לא לשדר את טקסי העצמאות של ממשלת הימין. זאת, בעקבות הודעת שרת התחבורה מירי רגב על שינויים מרחיקי בטקס הדלקת המשואות ה-76 למדינת ישראל. בעצומה שנמסרה למנכ"לי הערוצים נאמר "החטופים עדיין בעזה ואנחנו, ניצולי הטבח, לא חזרנו לבתינו. טקס הדלקת המשואות האטום של ממשלת המחדל הוא אצבע בעין שלנו ושל משפחות החטופים. אנחנו דורשים ודורשות מערוצי התקשורת – אל תשדרו את הטקס הממשלתי. שדרו את הטקסים של המפונים ושל משפחות החטופים במקומו".

יוזם העצומה בר חפץ, ניצול ההתקפה הרצחנית של החמאס מקיבוץ נירים, מסר "מירי רגב מתכננת טקס יום עצמאות שהוא מפגן של אטימות ויומרנות, ללא קהל. כשתושבי נירים, נתיב העשרה, בארי, ניר עוז וישובים נוספים בנגב לא יודעים מתי יחזרו הביתה, רגב מתכננת להדליק משואות ביישובים שהם פונו מהם. גם יישובי הצפון – קריית שמונה, מנרה ואביבים – יהיו מחוץ לבתיהם ביום העצמאות

יצוין שטקסים אלטרנטיביים ייערכו הערב (ראשון) ומחר. פורום המשפחות ולוחמים לשלום מסרו שבעקבות הימשכות המלחמה ברצועת עזה הקשחת מדיניות הכניסה לישראל עבור פלסטינים מהגדה השנה הוחלט לקיים את טקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני המשותף באופן מקוון בשם "טקס בסלון". הטקס, הנערך זה 19 שנה ברציפות, יתקיים הערב בשעה 20:30. "כדי לשמור על תחושת הקהילתיות והחיבור שהטקס יוצר, יתקיימו אירועי הקרנה רבים, הן בבתים והן בחללים ציבוריים בישראל ובפלסטין ובעולם כולו", הדגישו. בין היתר, פעילי שמאל בירושלים יתכנסו הערב במועדון חד"ש-מק"י לצפייה משותפת בטקס יום הזיכרון הישראלי-פלסטיני, בהפקת לוחמים לשלום ופורום המשפחות. הפעלים יתכנסו בשעה 20:00 ברח' כורש 14, כניסה ד', קומה 1.

טקס המשואות האלטרנטיבי לישראל צודקת, שוויונית וראויה של תנועת יש גבול יתקיים מחר בירושלים. זו השנה ה-27 שנערך האירוע מול משרד ראש הממשלה בקריה בירושלים בערב יום העצמאות. השנה, שנת ה-76 למדינה ולנכבה, ייערך בשעה 19:45 בכיכר ע"ש אמיל גרינצווייג.

ידליקו משואות: מזכיר חד"ש, אמג'ד שביטה; סופיה אור, סרבנית כיבוש ופעילה ברשת מסרבות; סונדוס אלחות, אשת חינוך ופעילה חברתית; קטי בר, פעילה באימהות נגד אלימות; המורה לאזרחות ד"ר מאיר ברוכין; יעקב גודו, פעיל זכויות אדם ומקים מאהל המחאה מול הכנסת; השחקנית ובמאית עינת ויצמן; פעיל השמאל הוותיק מישל (מיקדו) ורשבסקי; פעיל השלום מעוז ינון; נועה נוי מפעילות פרי ג'רוזלם ופעיל הגוש נגד הכיבוש החיפאי ד"ר סלים עבאס.

מיש גבול נמסר "כך אנו מוקירים את פועלם של הפעילים המסורים המקדישים את כל כוחם למאבק למען עולם טוב יותר". עוד הדגישו "במקום הטקסים הרשמיים והמדממים, אנחנו ממשיכים וממשיכות להילחם למען חברה צודקת, ואומרים לא: לא למלחמה, לא לכיבוש, לא לעוול. החזירו מיד את החטופים הביתה! נצרו את האש!". כמו כן, ארגוני המאבק בהפיכה המשטרית יקיימו מחר בשעה 19:00 "ליל עצמאות עם לפידים למען ההדחה" בקרבת ביתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ברחוב עזה 35, בירושלים.

עוד צפוי מחר "טקס כיבוי משואות והדלקת תקווה: ביוזמת משפחות חטופים. "זה יהיה מפגן הזדהות שקט אך זועם – שרשרת אנושית שתתפרס על טיילת שוני", נמסר. בשעה 18:30 ההתכנסות במקום וכעבור חצי שעה תתחיל המחאה.

האירוע של יש גבול בפייסבוק ולהסעות:https://www.facebook.com/events/25251504661160454