500 הפגינו במרכז ירושלים נגד גירוש הפליטים; חסמו את רחוב המלך ג'ורג'

יותר מ-500 מפגינים השתתפו אמש (רביעי) במחאה ברחבת המשביר הישן בירושלים נגד גירוש מבקשי מקלט. המוחים הניפו שלטים, ביניהם כרזות חד"ש, וקראו: "כל אדם הוא אדם אין הבדל בין דם לדם", "חיי אדם הם לא משחק פוליטי", "הגירוש הוא אסון ההסכם הוא פתרון" ו-"דורשים מדיניות לא בריחה מאחריות". לסירוגין הם חסמו את רחוב המלך ג'ורג'.

2018-04-05_195101

מפגינים בירושלים, אמש, נגד הגירוש (צילום: א.ס.ף)

"הימים האחרונים היו מאוד מבלבלים", אמרה סראנאי דורי, מבקשת מקלט מאריתריאה. "חשבנו שאחרי מאבק ארוך, התקווה החזקה והאמונה שלנו התממשו והצלחנו לשנות את החלטת הממשלה ולמנוע את הגירוש; חשבנו שהצלחנו לקבל הכרה שהגענו לישראל כי אין לנו מקום אחר להיות בו; אבל כנראה ששמחנו וקיווינו מהר מדי".

"אנחנו נמצאים כאן הערב ביחד אחרי ימים קשים", הוסיפה עדי הרצבי, פעילה ב"עוצרים את הגירוש". "ביום שני ראש הממשלה ושר הפנים הגיעו להסכם שקול, מוסרי וראוי, שמצא פתרון למבקשי המקלט ונתן מענה אמיתי לשיקום השכונות שנפגעו, אבל כמה שעות אחר כך הפוליטיקה הזולה, המשחקים והספינים, גברו על הקול הצודק, המוסרי והאחראי והביאו אותנו לנקודת ההתחלה. ביטול ההסכם הוא הפקרת מבקשי המקלט, תושבי דרום תל אביב ודמותה של החברה הישראלית. אנחנו כאן כדי להגיד בקול ברור חיי אדם הם לא משחק פוליטי".

המפגינים התכוונו לקיים את העצרת בכיכר פאריס, אבל עשרות פעילים ותומכים במטה של אברה מנגיסטו, השבוי בידי החמאס, הפגינו במקום. המפגינים קראו: "משפחת מנגיסטו לא מפחדת מדרך ארוכה".

יצוין שאמש השתחררו 58 מבקשי מקלט מתוך 270 המוחזקים בכלא סהרונים. לפי הודעת המדינה לבג"ץ, מדובר במבקשי המקלט שהוצע להם להיות מגורשים רק לרואנדה ונכלאו בעקבות סירובם, ולא הוצעה להם האפשרות להיות מגורשים גם לאוגנדה. הכלואים מוחזקים במתקן בעקבות ביטול מבצע הגירוש שאמור היה לצאת לפועל ב-1 באפריל.