45 מיליון שובתים והפגנות ב-80 ערים: המחאה המעמדית שיתקה את ברזיל

"השביתה הכללית השיגה את מטרותיה: להוכיח את עוצמו ברחובות של מעמד העובדים ולמחות נגד המדיניות הניאוליברלית של נשיא הימין הקיצוני ז'איר בולסונרו". כך מסר הבוקר (שבת) אדילסון אראוג'ו מראשי המפלגה הקומוניסטית של ברזיל ויו"ר הקונפדרציה של העובדים הברזילאים ((CTB. אתמול נערכה ברחבי ברזיל שביתה כללית בת יממה שהביאה לשיתוק הערים המרכזיות במדינה הגדולה ביותר באמריקה הלטינית. זו השביתה הכללית הראשונה שנערכת במדינה מאז עלייתו לשלטון של בולסונרו בתחילת השנה.

2019-06-15_190935

כרוז הקורא לשביתה הכללית שהופץ בכ-10 מיליון עותקים במקומות עבודה ברחבי ברזיל והחתום על ידי כל האיגודים המקצועיים (צילום: ורמליאו)

משתתפי ההפגנות הרבים מחו נגד הרפורמה הניאוליברלית בפנסיה שמקדם הנשיא. רפורמה דומה עד מאוד להפרטת הפנסיה שנערכה בישראל בעת שלטון הליכוד. כמו כן, העובדים הפגינו גם נגד קיצוצים בתקציב, הכלכלה המקרטעת והמדיניות הכלכלית והחברתית של הנשיא הפוגעת בעובדים, בגמלאים ובסטודנטים.

בצעד נדיר, כל איגודים המקצועיים בברזיל הצטרפו לשביתה. על פי ההערכות כ45 מיליון עובדים השתתפו בשביתה והפגנות נערכות ביותר מ-80 ערים. מפגינים זועמים חסמו כבישים ושיתקו את התחבורה הציבורית במספר ערים, בהן ריו דה ז'ניירו וסאו פאולו, שם השתמשה המשטרה בגז מדמיע כדי לפזר את המפגינים ולפתוח מחדש את צירי התנועה.

בשונה מארגנטינה, בה נערכו בשנתיים האחרונות חמש שביתות כלליות, אלה אינן תכופות בברזיל, והאחרונה נערכה ב-2017 במחאה על הצעות חוק להחלשת חוקי העבודה וצמצום הגמלאות. לפני כן, לא התקיימה שביתה כללית בברזיל במשך 20 שנה. לאחרונה נערכו הפגנות גדולות של סטודנטים ותלמידי תיכון שמחו נגד הקיצוץ בתקציבי משרד החינוך וההשכלה הגבוהה.

יצוין שהשבוע נחשפה הקנוניה שהביאה את הנישא לשעבר ובמשך שנים מראשי איגוד עובדי תעשיית הרכב, לואיס אינסיו "לולה" דה סילבה, מאחורי הסורגים. קבוצה של עיתונאים חוקרים עצמאיים גילה כי השופט שהרשיע את לולה בגין "שחיתות", סרג'יו מורו, קיים קשרים הדוקים עם התביעה על מנת "להוכיח" את האשמות נגד מנהיג השמאל. באחת ההקלטות שפורסמו התובע שאל את השופט "איך ניתן להרשיע את לולה על סמך ידיעה בעיתון על כך שקיבל דירה כדמי שוחד וללא הוכחות נוספות?". לאחר בחירתו של בולוסנרו, לנשיאות ברזיל הוא מינה את מורו לשר המשפטים בממשלתו.

לולה היה הנשיא הפופולרי ביותר בברזיל איפעם בתום שתי קדנציות רצופות, מ-2003 ועד 2011. במהלך משפטו הוא דחה על הסף את האישומים נגדו ואמר כי זהו חלק קנוניה משפטית. לדבריו הוא הורשע במטרה למנוע את ריצתו לנשיאות מול בולסונרו מהימין הקיצוני. בולסונרו נשבע שלא להעניק חנינה ללולה.