44 הרוגים במחאות בעיראק: הקומוניסטים הביעו תמיכה בדרישות המפגינים

44 הרוגים נרשמו עד לשעות הבוקר (שישי) במסגרת הפגנות הזעם שפרצו בעיראק השבוע. כך מסרה סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו". עוד נמסר כי כוחות הביטחון, כולל יחידות עילית וחיילים הוסיפו היום לירות אש חיה במפגינים. על פי הדיווח שפורסם הבוקר בעיתון "אל אתיחאד", משטרת עיראק ירתה גם אתמול אש חיה כדי לפזר אלפי מפגינים שהפרו את העוצר שהוטל על בגדד בעקבות ההפגנות האלימות ברחבי המדינה. על פי ועדת המעקב לזכיות אדם העיראקית עד אמש נפצעו 1,117 בני אדם בהם אנשי כוחות הביטחון.

לפחות 4,000 מפגינים התאספו אתמול בכיכר טיאראן בבירה בבגדד למרות העוצר שהוכרז בעיר ב-5 בבוקר וניסו לצעוד לעבר כיכר תחריר שבמרכז העיר, אבל כוחות הביטחון פתחו באש לעברם ופיזרו כמויות גדולות של גז מדמיע. ברובע זעפרנייה של בגדד השתמשו שוטרים בירי חי, ושם נורו למוות שלושה מפגינים. הפגנות פרצו גם ברובע שולה.

מפגינים משתלטים אתמול על רכב משוריין של כוחות הביטחון של עיראק ברחובות בגדד (צילום: מורנינג סטאר)

לפי המשטרה, בערים הדרומיות, שאליהן התפשטה המחאה מבגדאד, יותר ויותר מפגינים נושאים כלי נשק. בעיר אדיואניה, שנמצאת כ-160 ק"מ מדרום לבירה, נהרגו בשעות הערב שני שוטרים ושני מפגינים

המפגינים מאשימים את הפוליטיקאים והרשויות בשחיתות, המונעת לטענתם את שיקום המדינה אחרי שנים של סכסוכים אתניים והמלחמה ההרסנית נגד ארגון "המדינה האסלאמית" (דאעש). הם דורשים את הפלת הממשלה בראשות עאדיל עבד אלמהדי, שהוקמה כפשרה בין פלגים שונים בעקבות הבחירות לפרלמנט בשנה שעברה שהסתיימו ללא הכרעה. הלילה קרא ראש הממשלה להשבת הסדר ברחבי המדינה. הוא אמר כי אין "פתרון קסם" לבעיות הכרוניות של הממשל ודחק במחוקקים לתמוך בהצעתו לחלק מחדש את התפקידים בקבינט.

ארגון אמנסטי הבינלאומי הצטרף אתמול לקריאת המפלגה הקומוניסטית העיראקית וקרא לממשלת בגדד לרסן את כוחות הביטחון ולחקור את הרג האזרחים. לין מעלוף, מנהלת המחקר של המזרח התיכון בארגון, אמרה כי "זה מזעזע שכוחות הביטחון העיראקיים מתמודדים עם המפגינים בכזו ברוטאליות ומשתמשים בנשק קטלני ובכוח לא מידתי. זה קריטי שהרשויות יבטיחו חקירה עצמאית, ללא משוא פנים". גם האו"ם דחק בממשלה "להפעיל ריסון מירבי" ולאפשר הפגנות שלוות.בשנה שעברה נרשמו הפגנות זעם דומות, שהחלו בעיר בצרה שבדרום המדינה. כוחות הביטחון נקטו יד קשה, וכ-30 בני אדם נהרגו.