34 הרוגים ברצועת עזה מתקיפות צה"ל; נתניהו תקף את הפגנות המחאה של חד"ש ומק"י

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע הבוקר (חמישי) כי מניין ההרוגים ברצועת עזה עלה ל-34 מתחילת סבב הלחימה הנוכחי. בין ההרוגים, שמונה ילדים ושלוש נשים. כ-111 בני אדם נפצעו. כמו כן, שישה בני אדם נהרגו הלילה בתקיפה בית בדיר אלבלח שבמרכז רצועת עזה. ארגון מגן דוד אדום הודיע הבוקר כי מתחילת סבב הלחימה הנוכחי, ביום שלישי, 77 איש טופלו על ידי החובשים והפראמדיקים של מד"א, כולם במצב קל. בין הנפגעים: שלושה פצועים קל בגוף, בהם אישה כבת 65 באשקלון, ושני גברים כבני 30 ו-55 במועצה האזורית באר טוביה; 37 נפגעים קל שנחבלו בדרך למרחב המוגן ו-37 נפגעי חרדה.

חברי הכנסת של הרשימה המשותפת עוזבים את המליאה, אתמול, בעקרות דברי הבלה של ראש הממשלה מעל דוכן הכנסת (צילום: הכנסת)

על רקע עשרות ההרוגים ברצועה והפגנות המחאה שנערכו ביומיים האחרונים על ידי פעילי חד"ש ומק"י בתלאביב, נצרת וסחנין, ראש הממשלה בנימין נתניהו תקף אתמול את חברי הכנסת של הרשימה המשותפת שגינו את דבריו מעל דוכן הכנסת. "אתמול שמעתי על הפגנה שלכם בהשתתפות שחברת כנסת הדורשת להוקיע אותנו על פשעי מלחמה", אמר נתניהו. בעקבות הוצאתו מהאולם של חבר הסיעה, אחמד טיבי, כל חברי הכנסת של הרשימה המשותפת יצאו בצורה הפגנתית מהמליאה.

נתניהו התייחס להפגנה בהשתתפות מאות נגד ההסלמה בדרום שנערכה ביום שלישי בשעות הערב במרכז תל אביב בקרבת מטה הליכוד, ביוזמת סניפי חד"ש ומק"י בעיר. תחת הכותרת "הפגנת חירום: עיצרו את המלחמה!", קראו המפגינים "די למלחמה של ביבי", "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים" ו"המצור הוא טרור". בין המשתתפים חברי הכנסת של חד"ש עאידה תומאסלימאן, עופר כסיף וח"כ לשעבר דב חנין.

"מפה, מתל אביב, אני משמיעה קול צעקה, ואומרת לעם שלנו בעזה: יש בישראל אנשים הגונים שרוצים שלום לא רוצים לחיות במלחמות, תחזיקו מעמד. בסופו של דבר כל כיבוש ייגמר״, אמרה ח"כ תומאסלימאן מהרשימה המשותפת במהלך ההפגנה. היא תקפה באופן ישיר את גנץ ושאלה אותו: "במה תמכת, ברצח מתוכנן? בתחילתה של מלחמה עקובה מדם? הייתה לך הזדמנות להראות שאתה מוביל מדיניות אלטרנטיבית, פוליטיקה אחרת, לא לעמוד דום מייד".

באותו יום פרסמו מק"י וחד"ש הודעה המגנה את התוקפנות הישראלית הנפשעת על עזה ודמשק. מק"י וחד"ש הזהירו מפני חידוש מדיניות ההתנקשויות שמגמתה החמרת ההסלמה, כפי שעלה בבירור מהצהרותיהם של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו, הרמטכ"ל, וראש השב"כ. מק"י וחד"ש טענו כי מטרת התוקפנות הנפשעת הזו, אשר מהווה המשך לסדרת פשעי ישראל נגד העם הפלסטיני, היא גרירת האזור להסלמה צבאית מסוכנת ומקיפה.

הרשימה המשותפת פרסמה הודעת גינוי על המבצע הצבאי ברצועת עזה, אותו היא כינתה כ"מתקפה על עזה". בהודעת הרשימה נאמר כי "הרשימה רואה במתקפה כהמשך למדיניות התוקפנות, הכיבוש והמצורהאחריות לפתוח במלחמה ובתוקפנות בעיתוי הזה מוטלת על ראש הממשלה נתניהו, אשר פועל מתוך מניעים פוליטים ומשיקולים אישיים".

"בו זמנית, המשותפת מזהירה מההשלכות של הקונצנזוס הקיים בקרב הקשת הפוליטית אשר תומכת במלחמה ומגבה את התוקפנותהרשימה המשותפת קוראת להפסיק באופן מיידי את התקיפה המתמשכת בעזה, ולמנוע הידרדרות נוספת בשעות הקרובות ומזהירה מכל הסלמה במצב שישלמו את מחירה אזרחים פלסטינים וישראלים משני הצדדים.  הרשימה המשותפת רואה שהפתרון למצב הוא בסיום הכיבוש והסרת המצור הצבאי מעל תושבי רצועת עזה הנמשך למעלה מ-12 שנים".

עוד בנושא, בגיליון השבוע של "זו הדרך" (עמ' 1 ו-4):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2019/11/G44_2019.pdf