300 אלף מפגינים נגד הנשיא מקרון חסמו יותר מאלפיים כבישים ברחבי צרפת

300 אלף מפגינים נגד המדיניות הכלכלית והחברתית הניאוליברלית של נשיא צרפת עמנואל מקרון חסמו אתמול (שבת) 2034 כבישים ורחובות ברחבי המדינה. כך מסר העיתון הצרפתי "הומניטה". מפגינה אחת נהרגה ו-400 אחרים נפצעו, 14 מהם באורח קשה, בהפגנות מחאה על עליית מחירי הדלק. הסיסמא המשותפת בכל החסימות הייתה "מקרון הביתה". לפי שר הפנים הצרפתי, כריסטוף קסטנר, מאות בני אדם נעצרו על ידי המשטרה.

המחאה לא קיבלה את תמיכתם של האיגודים המקצועיים, אך מפלגות השמאל פרסמו ביום שישי האחרון מנשר תמיכה במפגינים משותף המגנה בחריפות את מדיניות ממשלת מקרון והקורא להתפטרותו. על המנשר חתמו המפלגה הקומוניסטית, מפלגת השמאל של ז'אןלוק מלנשון, המפלגה האנטיקפיטליסטית החדשה, השמאל הדמוקרטי והחברתי, יחד, התנועה למען הרפובליקה והסוציאליזם ועוד.

2018-11-18_195121

הפגנה נגד המדיניות החברתית והכלכלית של מקרון, בשבוע שעבר, במרכז פאריס (צילום: הומניטה)

האשה שנהרגה, שנטל מאזט בת ה-63, נפגעה ממכונית שבה נהגה אשה שנבהלה כשעמדה במחסום שהוקם על ידי מפגינים בעיירה פונט דה בוויסין בדרום מזרח צרפת. כ-40 מפגינים במחסום החלו לתופף על מכוניתה של הנהגת שמרוב בהלה לחצה על דוושת הגז ודרסה את המפגינה. היא נעצרה על ידי המשטרה. בצפון המדינה נדרס מפגין אחר והוא נלקח לבית חולים במצב קשה.

מארגני ההפגנות  שאורגנו באמצעות הרשתות החברתיות – קראו למפגינים ללבוש אפודים זוהרים ולצאת לרחובות ולכבישים הביןעירוניים. המארגנים גם קראו למפגינים לחסום כבישים או בכוונה לנהוג באיטיות בכבישים מהירים כדי ליצור פקקי תנועה. יצוין שמקרון, שמואשם בכך ששכח את "האנשים ברחוב" והמכונה בעיתונות "הנשיא של העשירים", לא הגיב עד כה למחאות ההמוניות.