145 עיתונאים פלסטינים נפצעו מדיכוי חיילי צה"ל בעת עבודתם במהלך 2019

145 עיתונאים פלסטינים נפצעו מפעילות חיילי צה"ל בשטחים הכבושים בעת עבודתם במהלך 2019. כך מסרה סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית ואפא. על פי סיכום הנתונים שפרסמה הסוכנות נרשמו עוד 27 תקיפות על כלי תקשורת פלסטינים. יצוין שמחר, שלישי, יימשך בפני השופט עבאס עאסי, בבית המשפט השלום בירושלים, דיון בתביעה של צלם העיתונות אחמד טלעת נגד מדינת ישראל.

בכפר קדום מתקיימת מדי יום שישי בצהרים מחאה של התושבים המקומיים על רקע חסימת הדרך מהכפר לשכם בשנת 2011. טלעת, כמו עיתונאים רבים אחרים, נהג להגיע לכפר כדי לתעד את המחאה. החיילים רגילים לנוכחות העיתונאים במקום ומכירים את הוותיקים בהם. למרות זאת, מדי פעם עיתונאים חוזרים ומותקפים שם עלידי כוחות הכיבוש.

עיתונאים מפנים עמית שנפגע מירי כדורי גומי בכפר צוריף שבנפת חברון, ב-15 בנובמבר האחרון (צילום: אל אתיחאד)

סנגורו של הצלם, עו"ד איתי מק, מסר כי "בשלב שבו החיילים עמדו במרחק כ-150 מטר מהמפגינים ולא נזרקו לעברם אבנים או חפצים אחרים, החיילים ירו באחמד באזור הישבן, על אף שלבש אפוד עם כיתוב 'עיתונות' באנגלית, חבש קסדה, נשא מסיכת גז ושלוש מצלמות מקצועיות עם עדשות גדולות, ועמד יחד עם קבוצת העיתונאים בצד הדרך". קצין מג"ב שנחקר לא זכר או ידע לומר מה עשה הצלם באירוע. שלושה מחיילי מג"ב שנחקרו כלל לא זכרו את האירוע. "כרגיל, צילומי הווידיאו מהאירוע שצילמו כוחות הביטחון, נמחקו, כפי שהודיע סמב"צ מג"ב", הוסיף עו"ד מק.