ראש ממשלת בלגיה התפטר בעקבות תוצאות הבחירות; גידול ניכר בכוחה של מפלגת העובדים

ראש ממשלת בלגיה אלכסנדר דה קרו התפטר בעקבות תוצאות הבחירות שנערכו אתמול (ראשון) לפרלמנט הפדרלי, לפרלמנט האירופי ובשלושת המחוזות המרכיבים את המדינה: הבירה בריסל, ולוניה בדרום הדובר צרפתית ופלנדריה בצפון הדובר הולנדית. לדבריו "עבורנו זה היה יום קשה במיוחד, הפסדנו. ממחר אהיה ראש ממשלה לשעבר. אבל הליברלים חזקים, ונחזור".

מפלגתו הליברלית של דה קרו נחלה כישלון בבחירות כל הפרלמנטים אך דה קרו יישאר ראש ממשלה זמני עד שתקום קואליציה חדשה, הכוללת כיום שבע מפלגות. על פי הפרוטוקול, הוא ימסור את התפטרותו למלך בלגיה פיליפ בארמון המלוכה בבריסל.

בבחירות לפרלמנט הפדרלי שנערכו אתמול "הברית הפלמית החדשה" של הימין הגיעה למקום הראשון עם 17% ומפלגת הימין הקיצוני "הבלוק הפלמי" במקום השני עם 14%. מפלגתו הליברלית של ראש הממשלה היוצא זכתה בכ-10% מהקולות ומפלגת העובדים השמאלית במקום הרביעי אף היא עם 10%. המפלגה הסוציאליסטית הוותיקה זכתה בכ-8% מקולות הבוחרים. בסיעה החדשה של מפלגת העובדים יכהנו 15 חברי פרלמנט – במקום 12 בפרלמנט היוצא. אילו הסיעה הסוציאליסטית ירדה מ-16 ל-12 מושבים. גם בבחירות לפרלמנט האירופי, מפלגת העובדים זכתה לראשונה בשני מושבים, ומפלגת השלטון החדשה, הברית הפלמית, לשלושה.

יצוין שבמחוז בריסל, מפלגת העובדים הפכה לכוח הפוליטי השלישי עם 21% מקולות הבוחרים, לעומת 13% בבחירות שנערכו ב-2019. סיעת המפלגה בפרלמנט המחוזי גדלה מ-10 ל-15 מושבים. עם פרסום תוצאות הבחירות נערכה מסיבה גדולה בהשתתפות פעילים רבים בה הכריז יו"ר המפלגה ראול הדבואו "מפלגת העובדים היא המנצחת הגדולה בבחירות".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/120118