פועל בניין שלישי נפל אל מותו בחריש; פעילי חד"ש יפגינו במקום ובתל-אביב

עובד בניין נוסף, אזרח מולדובה בן 35, נהרג הבוקר (שלישי) בעיר חריש, לאחר שביום ראשון האחרון נהרגו שני עובדים תושבי הכפר ריינה בתאונת בניין בעיר. בסביבות השעה 10:00 התקבל דיווח על התאונה במוקד 101 של מד"א במרחב שרון. חובשים ופרמדיקים של מד"א הגיעו למקום וביצעו פעולות החייאה בפועל עם פגיעה רב מערכתית אך נאלצו לקבוע את מותו. העובד נפל מגובה של שש קומות באתר בנייה של הקבלן יצחק שטרן מקבוצת שטרן. זהו ההרוג ה-19 בתאונות עבודה בכלל, וההרוג התשיעי בתאונות בענף הבניין מתחילת השנה.

2019-03-19_200852

האתר בו נהרג הבוקר הפועל בחריש (צילום: הקבוצה למאבק בתאונות בנייה)

ביום ראשון נפלו בחריש אל מותם דאמן ג'ול ג'מאל טאטור וחברו נשני אמין נאצר בסול מגובה שבעה מטרים מפיגום שקרס באתר 'סביוני חריש' של חברת חברת ש. שטרית "סביוני חריש".  כאמור, שני ההרוגים היו תושבי ריינה שבגליל ובו נערכה אתמול שביתת מחאה.

בראשון נהרג גם פאהד יוסף מחסן גנימאת, בן 38, תושב העיירה צוריף שליד חברון שבשטחים הפלסטינים הכבושים, מפגיעת טרקטורון בובקט במהלך עבודתו בחנות סופר ובניו חברה לחומרי בניין בע"מ באזור התעשייה נתיבות. ביום שישי נהרג אברהים עבדו (19) מנצרת בנפילה מגובה בעת שהתקין מזגן באתר שיפוצים ברחוב דובנוב בתלאביב תל אביב. עקב ריבוי התאונות והאחריות הרובצת על המעסיקים ואוזלת היד של ממשלת הימין, פעילי סיעת חד"ש בהסתדרות יפגינו מחר בכניסה לחריש בשעה 14:00 וביום שישי הקרוב בשעה 11:00 ברחוב דונבוב פינת שדרות שאול המלך בתלאביב.

עו"ד הדס תגרי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בנייה מסרה לאתר ההסתדרותי "דבר ראשון" כי "אין משמעות להודעת שר בעבודה שיוצאו צווי בטיחות ללא הגבלת זמן". לדבריה, החוק בין כך ובין כך קובע כי צווי בטיחות הינם בתוקף בלא הגבלת זמן – ועד לתיקון הליקויים האמורים בהם. כך, חייב משרד העבודה והרווחה על פי חוק להגיע לאתר בו הוטל צו בטיחות בתוך שני ימי עבודה מעת שהקבלן מודיע למינהל כי תיקן את ליקוי הבטיחות. "לכן, בהעדר סנקציה כואבת, צווי בטיחות יוצאים שוב ושוב באתרי אותן חברות ואף באותם אתרים ממש. כדי לשנות מצב זה, הקבוצה למאבק בתאונות בניין דורשת זו עת ארוכה שמשרד העבודה יפעל לתיקון החוק, כל שהמפקחים יוסמכו לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם התגלו הפרות בטיחות חמורות או חוזרות" מסרה תגרי.

עוד אמרה כי "'הקבוצה למאבק בתאונות בניין' מתריעה מזה מספר חודשיםלאחר שהתברר כי יישום התקנות שהסמיכו את מפקחי הבטיחות להטיל קנסות כספיים בגין הפרות בטיחות נכשל כישלון חרוץ – כי קיימת דחיפות בהטלת סנקציות מרתיעות בגין הפרות בטיחות. במצב הקיים, צווי בטיחות בגין הפרות בטיחות וצווי הפסקת עבודה מוצאים לימים בודדים והחברות מורשות לחזור לעבודה לאחר ימים ספורים, אף כאשר ביצעו עבירות בטיחות חמורות וחוזרות ואף אשר אלה גרמו לתאונה קטלנית. כך, מנהל הבטיחות אישר לחברת 'איתי ד.ע. הנדסה' המבצעת את העבודות באתר בו נהרג לפני כחודשיים איאד רג'ב ז"ל בנתניה – אשר לא דווח למנהל קודם לתאונה ואשר ביום התאונה תועדו בו הפרות בטיחות חמורות שגרמו למותו של המנוח, שנפל מגובה – לחזור לעבודה זמן קצר לאחר התאונה. בשבוע שעבר פנתה 'הקבוצה למאבק בתאונות בניין' למנהל הבטיחות התעסוקתית, בדרישה שלא יאשרו לחברה הקבלנית 'אסום' לבצע עבודות בנייה באתר ביה"ס אגמים באשקלון, לאחר שמנהל הבטיחות הוציא בעניינה צו בטיחות בגין אי דיווח על ביצוע פעולות בנייה ואי דיווח על מינוי מנהל עבודה באתר – עבירות בטיחות חמורות ביותר – ולאחר ששורה של צווי בטיחות חמורים הוצאו בשנה החולפת באתרי החברה, שבאחד מהם, בשדרות, נהרג לפני שנה העובד צ'ו שינווי. במכתב טענו כי אין מקום לאשר ביצוע העבודות לחברה עבריינית אשר שוב ושוב מפרה הוראות בטיחות, וכי השעיית האישור מתחייבת כדי להבטיח את בטיחות העובדים באתר וכדי לייצר הרתעה מפני הפרות בטיחות. פנינו בעניינה של חברת אסום גם לרשם הקבלנים במשרד השיכון בדרישה שזה ינקוט בצעדים משמעתיים כנגדה. טרם נענינו ממי מהנמענים. עוד דורשת הקבוצה למאבק בתאונות בניין כי מפקחי הבטיחות יוסמכו לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם בוצעו הפרות בטיחות חמורות או חוזרות אולם גם דרישה זו לא זכתה לפי שעה להתייחסותו של משרד העבודה והרווחה. באין הרתעה מפני הפרות בטיחות הפקרת העובדים נמשכת באין מפריע וכך גם התאונות הקטלניות".