סיעת חד"ש-תע"ל תצביע הלילה נגד חוק הגיוס: חייבים להפיל את ממשלת הימין

לקראת ישיבת מליאת הכנסת שתצביע הלילה (שני) על המשך קידום "חוק הגיוס", סיעת חד"ש-תע"ל מסרה בצהריים כי תצביע נגד עמדת הממשלה. בתום ישיבת הסיעה שנערכה בכנסת נמסר "העמדה הערכית של חד"ש-תע"ל היא יש לפעול להפלת הממשלה שביצעה פשעים נגד אנושות". כמו כן, הסיעה מתנגדת עקרונית לחוק גויס חובה.

ההצעה שמקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו כדי לפטור חרדים מגיוס, לפי המתווה שגיבש ח"כ בני גנץ בכנסת הקודמת. ממשלת הימין מבקשת להחיל דין רציפות על החוק לאחר שעבר בקריאה ראשונה ב-2022, ובשל התקנות שמאפשרות להצביע על כך שבועיים מאז האישור בממשלה – ההצבעה צפויה להיערך רק לאחר חצות.

שר הביטחון יואב גלנט (ליכוד) הודיע כי בכוונתו להתנגד להצעה. למרות התנגדותן להצעה המקורית, המפלגות החרדיות צפויות להצביע בעד המשך החקיקה, בעיקר לאור דרישות בג"ץ מהממשלה להציג את תוכניותיה על רקע העתירות נגד הפטור מגיוס. רוב חברי הליכוד, בהם גם המתנגדים לפטור מגיוס, צפויים לתמוך בקידום החקיקה, מלבד ח"כ יולי אדלשטיין, שצפוי להיעדר. חברת הכנסת טלי גוטליב הודיעה תחילה כי תימנע, אך לאחר שהונחו סמוך לביתה הבוקר זרי אבל כמחאה, כתבה שתצביע בעד.

יצוין שכבר אמש הודיעה הסיעה "נצביע נגד כהבעת אי-אמון בממשלה הכי גרועה שיש". יו"ר חד"ש-תע"ל, ח"כ איימן עודה, הבהיר "למרות שנראה שיש בפיד מי שנהנה מהמשחק, בואו נשים סוף לשמועות. לא מחר ולא בשום יום אחר שאנחנו ניתן יד להמשך שלטון נתניהו". חברו לסיעה, עופר כסיף, הוסיף "שום עסקה ושום נעליים – נצביע כולנו נגד החלת דין רציפות על חוק הגיוס. את ממשלת הימין חייבים לזרוק לכל הרוחות".

יצוין ששר החינוך יואב קיש התארח הבוקר בוועידת השלטון המקומי והתייחס להחלת דין הרציפות על חוק הגיוס, אך במהלך דבריו פרצה מחאה של מספר רב ממשתתפיה. קיש ספג קריאות בוז ובהן : "אתה שקרן, לך הביתה, כישלון", יחד עם רעש זמבורות ושלטי מחאה. בתגובה, השר עזב את המליאה מוקדם מהצפוי.