ממטולה ועד נהריה: ראשי המועצות המפונות בצפון ותושבים הפגינו נגד ממשלת הימין

ראשי המועצות המפונות בצפון יחד עם מאות תושבים הפגינו הבוקר (שלישי), ביום העצמאות, נגד ממשלת הימין וחסמו שני צמתים – כברי וכ"ח. תחת הסיסמא "מצילים את הצפון" ההפגנות נערכו בצמתים: מטולה צומת 769; קרית שמונה צומת הגומא; מבואות חרמון צומת כ"ח; גליל עליון צומת עמיעד ומחניים; מעלה יוסף, צומתי שלומי מזרח ומערב ומטה אשר בצומת כברי שבקרבת העיר נהריה.

המחאה פרצה בעקבות הטיפול הכושל של הממשלה במצוקות של תושבי הצפון. לדברי ראשי הרשויות בצפון עברו חמישה חודשים מאז שהבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו להעביר תקציב של כ-5 מיליארד שקל, לטיפול בצרכי תושבי הצפון בעקבות המלחמה. זאת, בעת שזה שבעה חודשים התושבים נתונים לירי כטב"מים, רקטות ונ״ט של חיזבאללה – ללא כל פתרון באופק.  ראש המועצה האזורית מטה אשר ויו"ר פורום קו העימות, משה דוידוביץ, אמר: "שבעה חודשים בהם תושבי הצפון עקורים מבתיהם, ואין להם מושג מתי יחזרו הביתה! דורשים מהממשלה להציג תכנית פעולה ולהסביר לתושבי הצפון מתי הם חוזרים הביתה".

ראש המועצה המקומית שלומי וחבר מרכז הליכוד, גבי נעמן, הוסיף: "מועצה מקומית שלומי מצטרפת למחאה ומודיעה על התנתקותה מהמדינה דווקא ביום העצמאות ועד שינוי משמעותי ומיידי במדיניות ההתעלמות של הממשלה. שתקנו כבר די והותר, לא אדם אחד ולא שניים אלא 80 אלף תושבים מפונים, ללא וודאות לעתיד, ללא ביטחון, ללא עתיד לילדיהם". "העברת התקציב שהובטח על ידי ראש הממשלה נתניהו לחיזוק ושיקום הצפון היא איננה טובה שהממשלה עושה לתושבים אלא חלק ממחויבות המדינה וערבותה לביטחון כלל תושביה, לרבות בצפון כמו בדרום", הדגיש.

ראש עיריית קריית שמונה, אביחי שטרן, אף הוא חבר ליכוד, מסר: "מה שקורה היום זו רק יריית הפתיחה למה שצפוי לקרות בהמשך. אם בצפון החיים לא יחזרו למסלולם והתושבים שלנו לא יחזרו הבייתה, נדאג שגם החיים במרכז לא יימשכו כרגיל. מפסיקים לשתוק ודורשים תשובות ברורות".

לדברי ראש מועצת מטולה, דוד אזולאי, לשעבר פעיל ליכוד וכעת חבר בתקווה חדשה של ח"כ גדעון סער: "יצאנו היום להפגנות במספר מוקדים ברחבי הגליל וזאת על מנת לגרום למקבלי ההחלטות במדינה להתעורר ולהחליט כי הגיע זמן לפעול למען הצפון.  ראש המועצה האזורית מעלה יוסף, משעון גואטה, מתומכי ש"ס שבקואליציה הימנית קיצונית, הסביר: "יש לנו, למרבה הצער, נפגעים חיילים ואזרחים, יש פגיעה ברכוש, ישובים מפונים, פגיעות קשות בתשתיות ובמבנים ופתרון עדיין לא נראה באופק. יש לפעול לבניית תוכנית אב מקיפה וכוללת לשיקום נזקי המלחמה ולחיזוק החברה והכלכלה בצפון הארץ".