מיליון סטודנטים ומרצים הפגינו ברחבי ארגנטינה נגד הקיצוץ בתקציבי ההשכלה הגבוהה

מיליון סטודנטים ומרצים הפגינו אתמול (שלישי) בארגנטינה נגד הנשיא הניאו-ליברלי הקיצוני חבייר מיליי ונגד הקיצוץ המתוכנן בתקציבי ההשכלה הגבוהה. כ-800 אלף בני אדם הפגינו ברחובות בואנוס איירס, בעיר קורדובה נרשמו כ-100 אלף מפגינים ואלפים ועד רבבות נוספים מחו בקרבת עשרות האוניברסיטאות הציבוריות ברחבי ארגנטינה. לדברי מיליי "יש הכרח לקצץ בתקציב לאוניברסיטאות הציבוריות כדי להתמודד עם הגירעון בתקציב המדינה על פי דרישת קרן המטבע".

מבקריו של מיליי ציינו אתמול ש"אין כסף להשכלה הגבוהה, אבל ישנם משאבים רבים עבור מטוסי קרב מיושנים שאיש אינו חפץ בהם". מדובר על רכישת 16 מטוסי אף-16 אמריקאים ישנים שבידי חיל האוויר הדני בהוצאה של כ-600 מיליון דולר, עליה החליטה ממשלת מיליי לפני מספר שבועות.

אל המחאות ההמוניות שנערכו אתמול הצטרפו ראשי האיגודים המקצועיים, מפלגות האופוזיציה והשמאל, ביניהן המפלגות הקומוניסטית והקומוניסטית המהפכנית.  יצוין שחרף צו שפרסמה השרה לביטחון פנים, פטריסיה בולריץ', לפיו כל החוסם רחוב או כביש בעת הפגנת מחאה דינו שלוש שנות מאסר וקנס כספי גבוה, אמש המשטרה לא התערבה בנעשה ברחובות הערים. בחודשיים האחרונים יחידות משטרה ומשמר הגבול תקפו לעיתים קרובות הפגנות של עובדים, מובטלים וסטודנטים בערים הגדולות ואף הוטלו קנסות כבדים על המארגנים.

זו הפעם השלישית בה נערכים המצעדים ההמוניים ברחבי ארגנטינה מאז החל כהונתו של מיליי בדצמבר האחרון. קדמו לו מצעד ה-24 בינואר נגד חבילה צעדים ניאו-ליברליים ואנטי-דמוקרטיים (שטרם חוקקו בגלל ההתנגדות החריפה בפרלמנט) וב-24 במרס, יום השנה להפיכה הצבאית העקובה מדם ב-1976. זאת, לאחר שממשלתו של הנשיא מיליי הציתה מחדש את המחאה נגד הדיקטטורה הצבאית ששלטה בארגנטינה כשהיא העלתה ספק לגבי מספר הנרצחים והנעדרים בעת כהונתה, תוך שהיא מחפשת להגדיל את סמכות הכוחות המזוינים כדי להתמודד עם סוגיות של ביטחון פנים.

באירוע עם ותיקי מלחמת איי מלווינס, בה ארגנטינה הפסידה לבריטניה ב-1982, מיליי התפרץ על מה שלדבריו הייתה המדיניות של הממשלות הקודמות – "הטרדה והשפלה של הצבא". "הזמן הזה נגמר. יהיה להם הכבוד שנמנעה מהם מזמן", הדגיש. דבריו באירוע הזיכרון למלחמה באיים הארגנטינים שנכבשו בידי בריטניה במאה ה-19 הגיעו לאחר שממשלתו פרסמה לאחרונה סרט תיעודי קצר המטיל ספק במספר של 30,000 הנעדרים, שלפי דוחות ארגוני זכויות האדם, נרצחו תחת שלטון החונטה הצבאית.

בקרוב צפויים מבחנים נוספים לממשלת מיליי הימנית. ביום רביעי הקרוב, ה-1 במאי, האיגודים המקצועיים ומפלגות השמאל קוראים לקיים "יום מאבק כלל-ארצי" נגד הממשלה ולציון יום העובד הבינלאומי. זאת, לקראת שביתה כללית הצפויה ב-13 במאי. תהיה זו השביתה הכללית השנייה בעת ממשלתו של מיליי.

עוד בנושא: https://zoha.org.il/128325