ח"כ עודה על דו"ח המבקר: 'דם הפועלים על ידיהם של שרי הממשלה'

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש) פרסם תגובה חריפה לדו"ח מבקר המדינה שפורסם אמש (שלישי) הקובע כי גופים שהיו אמונים בטיחות בענף הבנייה התרשלו בתפקידם. "דם הפועלים על ידיהם של שרי הממשלה. העלייה במספר מקרי המוות בקרב פועלי הבניין היא לא טעות, עומדת מאחוריה רשלנות עקבית והפקרות ממשלתית. אלו פועלים שקופים, המוחלשים ביותר בחברה, ולכן הממשלה ממשיכה להתעלם מהזילות המוחלטת לחיי אדם בענף הבנייה. מאחורי כל שם של הרוג עומדת משפחה כואבת, ועד היום אין מי שייתן את הדין על מותם כשברור לכולנו שההרוג הבא הוא רק עניין של זמן".

2018-05-09_211915

מהדו"ח עולה כי משרד הבינוי ורשם הקבלנים אינם מפעילים מערך אכיפה יעיל ואפקטיבי הכולל מנגנון לאיסוף ראיות והכנת כתבי אישום כנגד קבלנים מפרי חוק. על אף ריבוי צווי הבטיחות שמוציא מינהל הבטיחות התעסוקתית כנגד קבלני בניין, המגיעים לכ-590 בשנה, טרם נקט הרשם כל אמצעי משמעתי נגד קבלנים אשר פעלו דרך קבע בניגוד לחוק בשמירה על חיי עובדיהם.

על אף שכבר בפברואר 2014 דיווח הרשם לוועדה לפניות הציבור בכנסת כי הוא נערך למפות את צווי הבטיחות, המועברים לו באופן מיידי מאז סוף שנת 2012, במטרה לבחון נקיטת צעדים כנגד קבלנים אשר קיבלו כמות חריגה של צווי בטיחות בגין ליקויים דומים – בפועל עד היום טרם ננקט כל צעד ממשי, ולא בוטל כל רישיון של קבלנים מפרי חוק. במשרד הבינוי מסרו למבקר כי "הוא אוסף ומנתח כעת את המידע שברשותו לקראת הבאת חברות קבלניות לשימוע בפני הוועדה המייעצת, וכי המקרים הראשונים יהיו מקרי בוחן לתהליך כולו, ולפיכך הם מטופלים בקפדנות, תוך התייעצות עם גורמים נוספים במשרד ובליווי היועץ המשפטי".

עוד צויין כי גם באוגוסט 2017, מועד סיום הביקורת, טרם הוסדרה עבור צוות הרשם גישה מלאה למלוא המידע המצוי בידי מינהל הבטיחות שבמשרד העבודה והרווחה בנוגע למכלול עבירות הבטיחות והצווים שנמסרו לקבלנים, ובכלל זה תאונות העבודה שהתרחשו באתרי בנייה, זאת על אף שכאמור, הצווים עצמם נשלחים באופן אוטומטי גם לרשם.

היבט נוסף אליו התייחסה הביקורת, הוא אי יישום החלטת הממשלה לתקן "קוד בנייה" מחייב, בעקבות אסון ורסאי בו נהרגו 23 בני אדם ונפצעו 380. על אף שעברו 11 שנים מאז החלטת הממשלה הקובעת כי יש לתקן קוד שכזה – משרד הבינוי והשיכון טרם הצליח להשלים ולו פרק אחד מתקנותיו, לצורך חתימתו של שר האוצר ופרסומן ברשומות – כל שכן לעגנן בחקיקה כפי שהמליצה המועצה הארצית לתכנון ובניה לפני למעלה משלוש שנים.

המבקר הדגיש כי מדובר ב"עיכוב לא סביר, המקבע מצב מדאיג של היעדר הקפדה מספקת על איכות הבנייה ועל מניעת ליקויי בנייה ובטיחות מבנים", והוסיף כי בשנים אלו התרחשו תאונות ואסונות באתרי בנייה, שנגרמו מכשלים בתכנון ובביצוע של הבנייה.

כמו כן קבע המבקר כי הרשם אינו עושה די על מנת למגר את תופעת הקבלנים 'החאפרים', וכי בין השנים 2013 עד 2016 הוציא רק 30 צווי הפסקת עבודה מינהליים כנגד קבלנים לא רשומים – כשמונה צווים בשנה בלבד, מספר בטל בשישים לנוכח היקפם המשוער של קבלנים פעילים בענף הבנייה שאינם רשומים, כ-20 אלף על פי ההערכות.

גם ח"כ דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) תקף את הממשלה בעניין דו"ח המבקר על ההפקרות בענף הבניין ואמר: "כמה עובדים עוד ישלמו בחייהם עד שיבינו בממשלה שצריך לטפל ברצינות בסוגיה הזאת? כל מוות של פועל וכל פציעה הם אסון נורא ונמנע. אם רק הממשלה תתעורר ותפנה משאבים כדי לחזק את האכיפה".