השר גלנט מונע מח"כ כסיף לבקר את הסרבנים היושבים בכלא; יעתור לבג"ץ

ח"כ עופר כסיף (חד"ש) מסר אמש (שני) כי יעתור לבג"ץ תוך שבוע ימים אם תימשך מניעת ביקורים אצל סרבני כיבוש הכלואים במתקן צבאי. לדברי כסיף התנהלותו של שר הביטחון יואב גלנט, מהווה פגיעה משמעותית ובלתי סבירה בתפקודו וחובתו של חבר כנסת לפקח על רשות ממשלתית.

יצוין שכסיף ניסה בשבועות האחרונים לתאם ביקור אצל שלושה סרבני מצפון שנכלאו, אך בקשותיו לא קיבלו כל מענה ענייני. במכתב שנשלח לפרקליטות המדינה על-ידי עו"ד מיכאל ספרד צוין שהתנהלות שר הביטחון מגיעה על רקע דפוס של מניעה בפועל של ביקורי חברי כנסת בבתי הכלא הצבאים. לדבריו זו "מדיניות מכוונת ובלתי חוקית", תוך התעלמות מהנחיות מפורשות של יועמ"שית הכנסת. "בשל העובדה שהעצורים בכלא הצבאי נשפטים לתקופות מחבוש בנות מספר שבועות, משמעות עיכוב המענה מלשכת השר הינה הלכה למעשה מניעת הביקורים", הוסיף.

עו"ד ספרד הדגיש בפנייה: "הדבר חמור במיוחד שכן מדובר בבקשה של ח"כ מהאופוזיציה, ומשום שהכלואים אותם הוא מבקש לבקר הם סרבני מצפון שעמדותיהם וסירובם מעורר התנגדות קשה של רבים, ובוודאי של הצבא אשר שופט אותם, ואשר לפיכך עלולים להיות נתונים להתנכלויות. הפרקטיקה בה נוהג השר, של הימנעות ממענה ענייני לאורך זמן רב, עד אשר הבקשה לתאם ביקור לכלוא או כלואה קונקרטיים הופכת לחסרת רלבנטיות – היא חמורה ומהווה הפרה של הדין".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/127338