המתמחים לרפואה יעתרו לבית הדין בעקבות הוראת האוצר לפגוע בשכרם

ארגון המתמחים מרשם מסר אמש (חמישי) כי יעתור לבית הדין אם הממונה על השכר באוצר לא יחזור בו מההוראה לפגוע בשכר המתמחים. "נדרוש צווי מניעה להוראה הבלתי חוקית הזו – באופן מידי", נמסר. יצוין שהמשנה לממונה על השכר שלח מכתב למעסיקים ובו הוראה להפחתת שכר למתמחים שיקוצרו התורנויות שלהם – בהתאם להיתר של שרת הכלכלה אורנה ברביבאי.

"לא נעמוד מנגד שעה שיש מי שמבקשים לפגוע כך במתמחים", נמסר. "לא נסכים לעונש שיוטל על המתמחים בגלל קיצור התורנויות. לא נסכים להקריב אף מתמחה! במשחקי הכוחות שכולם מנהלים על הגב שלנו", הדגישו. לדברי מרשם, "אין זכות קיום לארגון עובדים שלא מכריז סכסוך עבודה מידי בסיטואציה הזו. אין זכות קיום לארגון עובדים שלא מכריז על שביתה כללית, ללא הגבלת זמן, בכל ביה"ח אחרי הוראה כזו".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש – הרשימה המשותפת) הביעה תמיכה במתמחים ואמרה "כאשר דיברו על רפורמה אף אחד לא אמר שהמתמחים יצטרכו לבחור בין קיצור התורנויות לבין שכר הוגן. המטרה הייתה לשפר את תנאי ההעסקה של המתמחים ולא לגזור קופונים לקופת האוצר דרך קיצוצים. הממשלה הזו לא מפספסת הזדמנות לפגוע בציבור העובדים ובשירותים הציבוריים".

לדברי יו"ר מרשם, ד"ר ריי ביטון "כאשר מדינת ישראל קיצרה תורנויות מ-32 שעות ל-26 שעות  בעת משבר הקורונה – פחתו שעות העבודה ולא הייתה פגיעה בשכר. בגל הראשון של הקורונה, עברו המתמחים לעבודה בתורנויות של 12/12- פחתו שעות העבודה וגובש הסכם צד שבזכותו השכר לא נפגע. כעת, עם כניסת ההיתר של שרת הכלכלה לתוקף ב-1 באפריל יופחתו שעות העבודה אבל בניגוד להסדרים קודמים, האוצר פרסם הוראה לפגוע בשכר המתמחים".

יו"ר מרשם, ד"ר ריי ביטון, בהפגנה שנערכה בסמוך לביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ בתל-אביב, 12 בפברואר 2022 (צילום: מרשם)

 

ד"ר ביטון הדגישה ש"מכתבו של הממונה על השכר באוצר מקומם במיוחד והוא מטיל, באופן חד צדדי ובלתי מידתי, פגיעה בשכר המתמחים באלפי שקלים בחודש. אנחנו גם תוהים איפה ההסתדרות הרפואית, ואיפה סכסוך העבודה המיוחל כאשר ניתנת הוראה לפגוע, באופן בלתי מידתי ובלתי חוקי, בשכר המתמחים. אם הוראה כזו היתה ניתנת ביחס לשכר הבכירים לא היינו מספיקים לספור עד שלוש וכבר היו מכריזים סכסוך עבודה".

 

עוד בנושא: https://zoha.org.il/110452