ההרוג 62 בתאונות עבודה מתחילת השנה: עובד מטירה נפטר מפצעיו

מאזן מוחמד אבו חייט (60) מטירה, שנפצע באורח חמור בהתחשמלות במהלך עבודות שיפוץ בתל אביב לפני כשלושה שבועות, נפטר ביום שישי מפצעיו. הוא העובד ה-62 שנהרג בתאונה במקום עבודתו.

העובד שנפטר: מאזן מוחמד אבו חייט מטירה ומקום התאונה בתלאביב (צילום: אלאתיחאד)

אבו חייט החל לעבוד ב-24 בנובמבר בעבודות שיפוץ ברחוב ז'בוטינסקי בתל אביב, לאחר תקופת אבטלה ארוכה. הוא ככל הנראה התבקש לבצע קידוח בקיר בחדר החשמל במרתף הבניין והתחשמל. לאחר התאונה פונה על ידי מד"א לבית החולים איכילוב כשהוא במצב קשה עם כוויות בפלג גופו העליון. בבית החולים אושפז כשהוא מורדם ומונשם ועל אף המאמצים של הצוות הרפואי להצילו, נפטר. "לא פורסם מידע רשמי כלשהו בעקבות התאונה ולא הוטל צו בטיחות במקום", מסרה הדס תגרי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות עבודה בתעשייה ובניין. "יש לקוות שנסיבותיה המטרידות של התאונה נחקרו או ייחקרו ביסודיות לבחינת לאפשרות של רשלנות פלילית בגרימתה".

יצוין שעל פי הצעת חוק של ח"כ עופר כסיף (חד"ש – הרשימה המשותפת) כל גופי הבטיחות בעבודה יפעלו תחת רשות לאומית אחת, בהתאם להמלצות ועדת אדם מ-2014. כך מסר במענה להצעת החוק, שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ עמיר פרץ. עוד תוקם תוקם ועדה מיוחדת, בה ישתתף ח"כ כסיף, אשר תביא נוסח מוסכם להצעת החוק. "השר פרץ התחייב כי נשלים את המהלך בתוך 90-60 יום", הדגיש.

לדבריו "זו התקדמות של ממש תמיכה רשמית של הממשלה במהלך אשר יכול להוות את התשתית הנדרשת להפסקת הקטל בתאונות העבודה ובפרט בענף הבניין. זהו צעד ראשון ומשמעותי בדרך ארוכה. אני מברך את השר פרץ על החלטתו החשובה, מקווה ומאמין שבכך מתחילה הדרך להסדרה מלאה של התחום, ובעיקר להצלת הרבה מאוד חיים." יצוין שאת הנאום בהצעת החוק פתח ח"כ כסיף בקריאת שמותיהם של 61 הרוגי תאונות העבודה השנה. "אני רוצה להודות לקו לעובד ולקבוצה למאבק בתאונות בניין על הפעילות החשובה שלהם בתחום", הוסיף.

עוד על המאבק בתאונות עבודה, בגיליון 46 של "זו הדרך" (עמ' 6):

http://maki.org.il/he/wp-content/uploads/2020/11/G46_2020.pdf