ההסתדרות הרפואית לנתניהו ולדרעי: מתנגדת לגירוש פליטים… חולים

ההסתדרות הרפואית שלחה השבוע מכתבים לראש הממשלה,בנימין נתניהו ולשר הפנים, אריה דרעי, ובו היא דורשת להסדיר את מצבם של מבקשי המקלט החולים בישראל כך כך פורסם אתמול (חמישי) באתר "וואלה". במכתב שנשלח לשר דרעי קוא לו יו"ר ההסתדרות הרפואית, פרופ' ליאוניד אידלמן, להימנע מגירוש חולים זרים. במכתב השני מבקש אידלמן להסדיר את הנושא הביטוחי שלהם בישראל. במכתב מציינת ההסתדרות הרפואית כי מאחר שמדובר בארגון אפוליטי ההתייחסות לסוגיה זו היא קודם כל מהפן הרפואימקצועי, ולכן כארגון היציג של הרופאים בישראל הם נמנעים מקריאה נגד הגירוש הכולל של כל הזרים בישראל.

2018-01-26_164419

"הובא לידיעתנו כי יש היום במדינת ישראל כ-37 אלף מבקשי מקלט העומדים בפני גירוש. אנו יודעים על כך שחלק מהם סובל ממחלות שונות", כתב אידלמן לשר הפנים. "על מדינת ישראל חלה חובה לספק טיפול מיטיבי לכל אדם הנמצא בתחומה. הגירוש עלול להביא להפסקת תהליך האבחון והטיפול ויגרום להידרדרות במצב הבריאות של המגורשים. אין לגרש חולים. נדרשת התערבותך המידית על מנת למנוע פגיעה זו בחולים, שעלולה להיות בלתי הפיכה עבורם".

במכתב שנשלח לראש הממשלה נתניהו כתב אידלמן כי בתי החולים בארץ נמצאים במצב של דילמה מוסרית האם לטפל במבקשי המקלט או לא, מאחר שהם חסרי כל מעמד. לטענתו, רופאים רבים מעידים כי בתי החולים מוצאים את עצמם בחובות כלכליים לאחר טיפול בזרים שאין להם כל כיסוי כספי לכך על ידי המדינה.

"כפי שידוע, נמצאים במדינת ישראל אלפי מבקשי מקלט", כתב אידלמן לנתניהו. "חלק גדול מהם נטול ביטוח רפואי. אמנם, רובם הם אנשים צעירים ובריאים, אך גם הם לעתים זקוקים לטיפול רפואי. המצב הנוכחי מהווה אתגר מוסרי וחברתי ראשון במעלה בפני מדינת ישראל בכלל ורופאיה בפרט. חוק ביטוח בריאות ממלכתי המסדיר את רוב שירותי הבריאות בישראל אינו חל על מבקשי מקלט ועל חסרי מעמד בכלל ולפיכך הם אינם זכאים לשירותי בריאות ממלכתיים. עם זאת, החוק מסמיך את שר הבריאות לקבוע הסדרים בדבר מתן שירותי בריאות למי שאינו מבוטח תחת החוק, לרבות אפשרות לרישומו בקופות החולים. ואולם עד היום לא עשו שרי הבריאות השונים שימוש בסמכותם זו".

פרופ' אידלמן הוסיף כי שירותי הבריאות הניתנים לזרים היום מתמקדים בדרך כלל במצבים אקוטיים ובמצבי חירום, אולם אוכלוסייה זו סובלת בחלקה גם ממחלות כרוניות. "נציין כי מעבר לחובה האתית והמוסרית, יש תועלת כלכלית בהסדרת שירותים אלה למבקשי המקלט, היות שעלות הטיפול הסדיר למחלה (כולל טיפול תרופתי) לרוב נמוכה יותר מאשר טיפול הנצרך במערכת האשפוז, כאשר המחלה מחריפה בגין חוסר טיפול ומגיעה למצב חירום", כתב אידלמן. "כמו כן, יש משמעות בריאותית וכלכלית במניעת הידבקות האוכלוסייה במקרים של מחלות מדבקות. יש לציין גם כי משרד הבריאות כבר הכין מתווה להסדר ביטוחי במימון משותף של המבוטח ושל המדינה, בדומה להסדר הקיים עבור קטינים חסרי מעמד, באמצעות קופת חולים 'מאוחדת'. אלא שעד כה התכנית טרם יצאה אל הפועל".

יצוין שהשבוע פורסמה עצומה עליה חתמו עד כה יותר מ500 רופאים ועובדי בריאות נגד הגירוש. את העצומה יזמה עמותת רופאים לזכויות אדם והיא הוגשה אתמול לפרופ' שלמה מור יוסף ראש רשות האוכלוסין וההגירה. הבוקר פורסם מודעה בעיתון "הארץ" ובה כ-200 רופאים בכירים ומנהלי מחלקות דרשו מפרופ' בן יוסף שלא לתת יד לגירוש הפליטים.

מארגון סיוע לפליטים (א.ס.ף) הוסיפו שפרופ' שלמה מוריוסף, מנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה, "מכריז שלא יגרשו נשים וילדים. אז למה הם לא עשו את זה בנוהל הגירוש הרשמי שפרסמה הרשות? כי הלחץ של הציבור הישראלי עובד. כי עכשיו הם יגידו הכל כדי שהציבור יסתום את הפה וכדי להשתיק את המחאה נגד הגירוש. אז תשמע מוריוסף, לא סותמים לציבור את הפה כל כך מהר. כי הציבור לא מטומטם. לא מאמינים לך. אם אתם מתכוונים להשאיר את המשפחות אז למה אתם מונעים מהן שירותים חברתיים? למה מרעיבים אותן עם חוק הפיקדון? למה ממשיכים למרר להן את החיים?".

ועוד נמסר מא.ס.ף שמור יוסף "אומר שמתכוונים לגרש מכאן רק גברים רווקים. לדבריו, 'הפרופיל הקלאסי של מהגרי עבודה'. אז מה יקרה כשילד, בן למשפחה, יהיה בן 18? בגיל 18 הוא יפסיק להיות פליט ויהפוך לשק תפוחי אדמה, שאפשר להעמיס על משאית ולשלוח לאפריקה? וזה עוד לא לפני שמדברים על אנשים כן, גם גברים רווקים שהם חולים, או עם מוגבלויות. השאלה האמיתית היא למה הממשלה עדיין מתעקשת לגרש מכאן *פליטים*, אנשים נרדפים, שביקשו כאן הגנה, ומדינת הפליטים ישראל מנפנפת אותם? תשמע מור יוסף. הציבור לא ישתוק. אנחנו דורשים תשובות אמיתיות ולא עוד משחקים. אנחנו דורשים הכרה אמיתית בפליטים ועצירה של מבצע הגירוש! ב-2.2 נצא לרחובות להפיץ את המסר הגירוש הזה הורג".