במוזיאון על התפר הירושלמי: תערוכת צילומי המחאה וההתנגדות בישראל

תערוכת הצילומים "דמוקרטיה אומרת – מחאה, התנגדות ואי ציות אזרחי בישראל" מוצגת כעת במוזיאון על התפר הירושלמי (חיל ההנדסה 4), המגדיר עצמו "מוזיאון חברתי לאמנות עכשווית". התערוכה מציגה מגוון קשרים והקשרים; מופעים של מחאה חברתית, מעמדית ופוליטית, התנגדות ואי ציות אזרחי בישראל מאז שנות השבעים ומציעה כמה פרספקטיבות ומחשבה מחודשת על משמעותם ההיסטורית.

במדינה בה שדה המחקר הכה נפוץ בעולם, היסטוריה חברתית, נחשב לנחות ואף כלא קיים, התערוכה תורמת תרומה חשובה לריענון הזיכרון ההיסטורי של מחוללי המחאות ומשתתפיהן. 

לדברי אוצר התערוכה, חן שפירה, "הצפייה ברצף התצלומים, ובאירועים שהם מתעדים, משקפת את האפקטיביות של מחאות, יכולתן לחולל שינוי והשפעה על המציאות, ומזמנת התבוננות בשינויים התפישתיים והטכנולוגיים החלים על צילום, תיעוד וייצוג, כמו השתתפות פעילה של צלמים במחאות". 

שפירה סבור שהתערוכה "עומדת על האפקט התקשורתי והממד התודעתי של הצילום, אשר הופך במהלך השנים למרכיב אינטגרלי באקט ההפגנה והמחאה. בחינת אופני הפעולה המגוונים של הצלם והכלים העומדים לרשותו, משקפת אסטרטגיות שונות של פעולה ומעלה מחדש שאלות לגבי תפקידו ושליחותו של האמן/הצלם, ומערכת היחסים שבין המדיום לבין המסר". "ולטר בנימין מזהיר מפני אסתטיזציה של הפוליטי. הוא חוזה את סכנת גיוס הדימויים החזותיים לצרכי תעמולה בשירות הפשיזם כך שעוצמתם האסתטית תשמש לייפוי והסוואת מנגנונים דכאניים וסמכותניים", הוסיף האוצר.

התצלומים בתערוכה מציגים צדדים שונים של הפוליטיקה ושל הפרקטיקה של צילום מחאות, המעידים על גבולות חופש הביטוי והפעולה. באמצעות חיבור של נקודות מבט מגוונות, התצלומים מתחקים אחר היבטים חברתיים ואקטיביסטיים של המחאות. חושפים את שפתן החזותית ואת מידת ההשפעה שלהן, בעודם משקפים גם תהליכי התפרקות של סולידריות וערבות הדדית בחברה הישראלית.

בתערוכה מוצגות עבודותיהם של מיטב הצלמים – בייחוד צלמי העיתונות היומית: גדעון אגז׳ה, אור אדר, אורן אלון, תומר אסייג, תומר אפלבאום, אמיר גולדשטיין, קרן גלר, נתן דביר, ברק הימן, אלון לוי, פבל וולברג, מאיר ויגודר, דפנה טלמון, נעמה יראון, בן כהן, ורדי כהנא, ראלי מרגלית, שירה מרק, אביר סולטן, ענת סרגוסטי, יובל עמית, איילת עפרים, מוסי ערמון, עוזי פורת, הדס פרוש, אפרת קליפשטיין, מיקי קרצמן, אורי רוזנווקס, שמואל רחמני, אלדד רפאלי, רחל שאול, יסמין שטינמץ, מיה בן דוד וטל שרון. התערוכה תנעל ב-20 באוקטובר הקרוב, סיורים מודרכים בתשלום.

יוסי אבו  

עוד על מוזיאון על התפר: https://zoha.org.il/107196/