באוניברסיטת ת"א יתקיים ערב עיון לרגל פרסום ספרו של אלתוסר 'בשביל מרקס'

ספרו של הפילוסוף הצרפתי לואי אלתוסר "בשביל מרקס" יעמוד במרכז ערב עיון ושיח מטעם מרכז מינרבה למדעי הרוח שיתקיים באוניברסיטת תל אביב בביום רביעי בשבוע, 28 בנובמבר, בין השעות 20:00-18:00 בחדר 281 בבניין גילמן. הספר פורסם לאחרונה בהוצאת רסלינג בתרגומו של טל גלעדי.

2018-11-24_184359

לואי אלתוסר (צילום: הומניטה)

באירוע ישתתפו המתגרם גלעדי, נועה גדי מהתכנית הרב תחומית; עירן דורפמן מהחוג לספרות וגדעון פרוידנטל, ממכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות.

לואי אלתוסר (1990-1918) נחשב לגדול הפילוסופים המרקסיסטים בצרפת. בתחילת שנות ה–60 פתח אלתוסר במבצע פילוסופי שאפתני: הוא ניסה להבין מהו המרקסיזם. דרכו המוצהרת של אלתוסר הייתה לחזור למרקס עצמו. הוא ביקש להפנות את הגב לחלק גדול מפיתוחיו המאוחרים של המרקסיזם ולחזור למרקס כפי שידידו לאקאן חזר לפרויד" – כדי להציל את הפרויקט מאובדן דרך".

אלתוסר עשה זאת בספרו "בשביל מרקס" (1965) באמצעות מחקר היסטורי ופילוסופי שמטרתו שרטוט קווי המתאר לביוגרפיה אינטלקטואלית של מרקס והדגשת אותו אירוע היסטורי אשר אלתוסר כינה "שבר אפיסטמולוגי" – אירוע שיוצר חיץ במחשבתו של מרקס בין אידיאולוגיה למדע, כלומר בין מה שהיו הרהורי נעוריו של מרקס לבין תורתו הבוגרת הראויה לשם מרקסיזם.