דו"ח אמנסטי: צה"ל הרג השנה 370 פלסטינים

 

מהדו"ח השנתי שהארגון לזכויות האדם הבינלאומי "אמנסטי" פרסם הבוקר (יום ד') בלונדון עולה כי במהלך השנה החולפת הרג צה"ל יותר מ-370 פלסטינים, בהם כ-50 ילדים. עוד הרסה ישראל בשנה האחרונה יותר מ-100 בתים פלסטינים בגדה המערבית, כולל במזרח ירושלים, בגלל היעדר אישורי בנייה. הרס הבתים, נכתב בדוח, הותיר מאות פלסטינים ללא קורת גג. לדברי מחברי הדו"ח כי מצב זכויות האדם בשטחים הפלסטינים "נותר נואש".
 
מלבד הרג האזרחים, והרס של יותר ממאה בתים של פלסטינים, מציין הדו"ח כי ביוני שעבר הטילה מדינת ישראל "סגר חסר תקדים על רצועת עזה, בצעד שמשמעותו היא למעשה כליאתה של כלל האוכלוסייה, המונה 1.5 מיליון פלסטינים, העמדתה לעונש קולקטיבי וגרימת המשבר ההומניטארי החמור ביותר עד היום". "ישראל היא המדינה הדמוקרטית היחידה בעולם שמנהלת משטר של כיבוש מתמשך. חובתה של מדינה להגן על אזרחיה, וזה אינו נושא פתוח לדיון. השאלה היא על פי אילו אמות מידה משתמשת ישראל בכוח", מסר מנכ"ל אמנסטי-ישראל, אמנון וידן בעקבות פרסום הדו"ח והוסיף: "אנחנו סבורים שישראל משתמשת בכוח בצורה לא-מדתית. זה משול ללקיחת אזרחים כבני ערובה – וזה לא מקובל עלינו".
 הדו"ח מציין עוד כי בשנה החולפת הוטלו מגבלות חמורות יותר על תנועתם של פלסטינים בגדה המערבית. יותר מ-550 מחסומים ונקודות בידוק צבאיות הגבילו או מנעו את תנועתם של תושבים פלסטיניים בערים וכפרים. כ-40 פלסטינים מתו לאחר שלא הותר להם להיכנס לשטחי מדינת ישראל כדי לקבל טיפול רפואי. כן נמשכה בשנה החולפת הבנייה בהתנחלויות ובניית גדר ההפרדה, שניתקה פלסטינים רבים מאדמותיהם.
אלפי פלסטינים, בהם ילדים רבים, נעצרו על ידי צה"ל בשטחים. מרביתם אמנם שוחררו מאוחר יותר בלי אישום אך מאות הואשמו בעבירות ביטחון, ומשפטיהם בבתי דין צבאיים לא עמדו לעתים קרובות באמות המידה הבינלאומיות של הגינות. אלה הוחזקו בבתי כלא בשטח ישראל, בניגוד לחוק ההומניטארי, ולא פעם עברו התעללות ועינויים. הדו"ח מגנה את פגיעתם של הארגונים הפלסטינים החמושים באזרחים ישראלים – בכלל זה ירי טילי הקסאם אל עבר שדרות ויישובי עוטף עזה, ופיגועי ההתאבדות. הוא גם מגנה את הפרות זכויות האדם שנרשמו ברשות הפלסטינית, בכלל זה האלימות הפוליטית שפרצה בין פלגים שונים בגדה המערבית ובעזה, שהביאה למצב של כאוס והיעדר שלטון החוק. כן ציין הדו"ח את המעצרים השרירותיים והעינויים שנרשמו בשטחי הרשות הפלסטינית, ואת הירי לעבר בתי אזרחים ובתי חולים.
 לעיון בפרק ישראל והשטחים הפלסטינים הכבושים בדו"ח אמנסטי: