55 שנה: נפגין במוצאי שבת בתל-אביב כדי לשים סוף לכיבוש ולדיכוי

במוצאי שבת תיערך בתל אביב ההפגנה השנתית לציון ההתנגדות לכיבוש והמאבק לסיומו. כותרת ההפגנה: ״שמים סוף ל-55 שנות כיבוש ודיכוי״.  החודש מלאו לכיבוש 55 שנים. מזה 55 שנה מחזיקה ישראל במיליוני בני אדם בשלטון צבאי. תוך כדי כך, היא מקיימת שתי מערכות חוק באותו שטח, שוללת ומפרה זכויות אדם ואזרח. משמעות הדבר היא דיכוי מתמשך: עוד ועוד קורבנות, הריסות, גירוש, נישול, מעצרים מנהליים, מעצרי ילדים, השתלטות על אדמות ואלימות מתנחלים יומיומית.

מפגינה נגד הנישול במסאפר-יטא בדרום הר חברון, 13 במאי 2022 (צילום: אקטיבסטילס)

דווקא "ממשלת השינוי" החדשה התירה את רסן הכיבוש הצבאי לקול שתיקתו הרועמת של השמאל הציוני. היא חתומה על הריגת עיתונאית בתפקיד ועל התחמקות מחקירת הפשע, על ההחלטה בדבר גירוש תושבי מסאפר-יטא לטובת הקמת שטח אש לצבא ועל היעדר כתבי אישום או מעצרים בעקבות אלימות המתנחלים. כל אלה מעבירים מסר ברור: ממשלה זו לא תסיים את הכיבוש – אלא תעשה כל שביכולתה על מנת להעמיקו ולהפכו אלים וקטלני יותר.

ההפגנה  במוצ"ש תיערך ביוזמת חד״ש ובשיתוף עם קואליציה רחבה של ארגונים, עמותות וקבוצות בציבור היהודי והערבי. נדמה כי החודשים האחרונים בהם גאו אלימות המתנחלים והתוקפנות הצבאית בשטחים הוכיחו, כי קיים צורך דוחק בשיתוף פעולה.

אך דווקא בעת שזנחו מפלגות השמאל הציוני הממוסד את דגל השלום לטובת מנעמי השלטון, מורגשת בשטח תסיסה של המאבק העממי המשותף לערבים וליהודים, תוך הצטרפות של כוחות וציבורים חדשים.

מטרתה של ההפגנה בתל אביב לתת ביטוי לאנרגיות של הכוחות הנאבקים בכיבוש גם בשדרותיה המרכזיות של העיר תל אביב. אוטובוסים ייצאו להפגנה מירושלים, מחיפה ומערים נוספות. נפגש כולנו ברחבת מוזיאון ישראל, ומשם נצעד בקריאה משותפת: די לכיבוש! די לדיכוי!

אמנון ברונפלד שטיין

עוד בנושא: https://zoha.org.il/113361