500 אנשי אקדמיה לנתניהו ולממשלת הימין: עצרו את גירוש מבקשי המקלט

כ-500 אנשי אקדמיה ישראלים, חברי סגל באוניברסיטאות ובמכללות, חתמו על מכתב הקורא לעצור את גירוש מבקשי המקלט מאריתריאה וסודאן. "אנו קוראים לכם להפוך את החלטת הממשלה לעצור ולגרש בכפייה את מבקשי המקלט החוסים בישראל. חובה עלינו לזכור את היותנו נרדפים, פליטים וגרים ועלינו לקבל בברכה ובחום את מבקשי המקלט שנמלטו ממולדתם וביתם כדי להציל את נפשותיהם ואת נפשות קרוביהם", כתבו בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו, לשרים, לחברי הכנסת ולנשיא המדינה ראובן ריבלין.

2018-01-21_204009

ניצולת שואה נגד גירוש הפליטים (צילום: עוצרים את הגירוש)

"ההיסטוריה של עמנו מחייבת את מדינת ישראל לשמש מופת בטיפול בילדים ומבוגרים המחפשים מחסה מפני טיהור אתני, רדיפה ואלימות פוליטית, סחר בבני אדם, אונס ועינויים", כתבו אנשי האקדמיה במכתב. "מדינת ישראל גדולה וחזקה דיה על מנת לספק בית ומחסה זמניים לעשרות אלפי מבקשי מקלט ממזרח אפריקה, עד לשעה בה יוכלו לשוב לביתם בחופשיות ובביטחון", הוסיפו. לדברי אנשי האקדמיה, ישראל חייבת לבחון את בקשות המקלט המוגשות לה "בהגינות ובמידת החמלה" אסור לה לגרש בכוח מבקשי מקלט או לעצור אותם, ועליה להימנע מפגיעה כלכלית בהם.

אנשי האקדמיה קראו להעניק למבקשי המקלט גישה לדיור, למזון, לשירותי בריאות, למוסדות חינוך ולמקומות עבודה. בנוסף, המכתב קורא להפסיק לכנות את מבקשי המקלט "מסתננים". "מה נספר לילדינו ונכדינו כאשר ישאלו אותנו  'מה עשיתם עבור מבקשי המקלט מסודאן ואריתריאה'? 'איך הגנתם עליהם? האם עשיתם את הדבר הנכון'? 'מה היה גורלם'?" עשו את הדבר הנכון. עשו את מה שהעולם היה צריך לעשות למעננו", כתבו במכתבשיזם פרופ' עמית ברנשטיין מהחוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה.

בין מאות החותמים על העצומה: פרופ' משה צוקרמן, פרופ' יונתן יובל, ד"ר ענת מטר, ד"ר אפרים דוידי, פרופ' אבנר בןעמוס, פרופ' יואב פלד, פרופ' יצחק (יאני) נבו, פרופ' ירון אזרחי, ד"ר שרה הלמן, ד"ר סנאית גיסיס, פרופ' מונא חוריכסאברי, ד"ר הישאם אבו ריא, פרופ' ישראל גרשוני, ד"ר אלה קרן, פרופ' לין שילר, פרופ' אבי עוז, פרופ' דוד דה פריס, פרופ' ניב גורדון, פרופ' רון ברקאי, פרופ' אורן יפתחאל, פרופ' רחל קלוש, פרופ' ג'וני גל, פרופ' דני פילק, פרופ' גדעון פרוידנטל, פרופ' סמי שמוחה, פרופ' ענבל ארנון ועוד.

כמו כן, במכללת סמינר הקיבוצים התגבשה בימים האחרונים התארגנות של כ-50 מרצים וסטודנטים, שמתכננים שורה של פעילויות הסברה ומחאה נגד הגירוש המתוכנן, בתמיכת הנהלת המוסד, ובתקווה כי רבים נוספים יצטרפו אליה. "מציגים אותם כסרטן, מטרד תברואתי ומפיצי מחלות משל היו אויב מסוכן", נכתב ב"קול קורא" שמפיצים היוזמים. "מתחברים לפונדמנטלי ולגזעני שביהדות כדי לשמור על טוהר העם; מדחיקים את ההיסטוריה היהודית הלא רחוקה כנרדפים ופליטים; כולאים אותם ללא משפט במחנות המוניים כאילו אינם בני אדם; ועכשיו שולחים אותם בקומבינות נסתרות אל מחוזות אובדנם אל שוד ושבר באפריקה או טביעה בים התיכון. כאזרחי ישראל מכל שדרות הציבור אנו קוראים לכם להתייצב אל מול הרוע, לעצור את גירוש הפליטים, לשמור על צלם האנוש שלנו ושל זולתנו, ולסרב לכל שיתוף פעולה עם הפשיעה המוסרית שבמעשה הגירוש".

הנהלת המכללה כתבה כי היא "מביעה את תמיכתה ביוזמה המשותפת של מרצים וסטודנטים למניעת גירוש מבקשי המקלט. כמוסד אקדמי וחינוכי שחרת על דגלו לטפח אנשי חינוך הומניסטים בעלי אחריות חברתית וסביבתית, ומתוך מחויבות לקדושת חיי אדם, כבוד האדם ושוויון ערך האדם, הנהלת המכללה רואה בעין יפה כל יוזמה ועשייה שמכוונת לקידום ערכי יסוד אלה"

שני מכתבים אלו מצטרפים למכתבם של 35 סופרים ואנשי רוח שנשלח השבוע. "אנחנו קוראים לכם לעצור את גירושם של מבקשי המקלט מאריתריאה ומסודן, גברים ונשים הנושאים בגופם ובנפשם את הצלקות המחרידות מבריחתם וממחנות העינויים בסיני, ילדים שנולדו בישראל, המבקשים מאיתנו רק דבר אחד: לחיות", כתבו במכתב ששלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולחברי הכנסת. על המכתב חתומים בין השאר הסופרים דוד גרוסמן, עמוס עוז, א.ב. יהושע, מאיר שלו, אתגר קרת, צרויה שלו, אורלי קסטל בלום ונעה ידלין והמחזאים עדנה מזי"א ויהושע סובול.

יצוין שבימים האחרונים גברה המחאה נגד הכוונה לגרש מישראל מבקשי מקלט מאריתריאה וסודאן. ביום רביעי שעבר השתתפו מאות בני אדם בכנס נגד הגירוש בכנסת, שיזמו חברי הכנסת דב חנין (חד"ש הרשימה המשותפת) מיכל רוזין (מרצ) ואיל בן ראובן (המחנה הציוני). יום קודם נערך אירוע דומה בהשתתפות רבנים ביוזמת מכון הרטמן ורבנים למען זכויות אדם. השבוע התקיימו הפגנות שיזמו סטודנטים מול בתי שרים וחברי כנסת בירושלים, תל אביב, באר שבע וחיפה. גם אלי נחמה, מנהל בית הספר ביאליק רוגוזין, שבו לומדים ילדים רבים של מבקשי המקלט, קרא השבוע למנוע את הגירוש והזהיר כי הגירוש אינו מוסרי ויהיה בכייה לדורות.