42 אנשי רפואה חלו בקורונה: הרופאים והאוצר חתמו על הסכם קיבוצי מיוחד

ההסתדרות הרפואית ומשרדי הבריאות והאוצר חתמו היום (ראשון) על הסכם קיבוצי מיוחד שיסדיר את מתכונת עבודתם ותגמולם של הרופאים בבתי החולים הממשלתיים, בתקופת ההתמודדות עם נגיף הקורונה. הסכם דומה צפוי להיחתם עם שאר המעסיקים עבור כלל בתי החולים הציבוריים, ועבור הרופאים במרפאות קופות החולים. על פי ההסכם, השינויים במתכונת העבודה והתורנויות לרבות דילול משמרות בוקר וביטול פעילות אלקטיבית לא יפגעו בשכרם של הרופאים. מתכונת העבודה תהיה, ככל שניתן, על פי משמרות של 12 שעות עבודה, שלאחריהן יהיו הרופאים זכאים ל-24 שעות מנוחה. אמש פרסם משרד הבריאות כי 3,030 אנשי רפואה נמצאים בבידוד, בהם 814 רופאות ורופאים, 893 אחיות ואחים ו-1,323 עובדי רפואה נוספים. מתוכם 42 חלו בקורונה.

צוותי מד"א הנאבקים בקורונה (צילום: מד"א)

על פי ההסכם שנחתם, התגמול החודשי ייקבע על פי השכר הממוצע שקיבלו הרופאים בשלושת החודשים הקודמים. גם שכרם של המתמחים לא ייפגע, וכך גם בנוגע לרופאים שנאלצו או ייאלצו לשהות בבידוד. מה שלא נכלל בהסכם זו הכרה של עובדי רפואה שנחשפים לנגיף בעבודה, ובכך מושבתים ונשלחים לבידוד ביתי. במשרד האוצר מתכוונים לנכות לצוותים הרפואיים את ימי הבידוד מימי המחלה, כמו ליתר האזרחים.

יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופ' ציון חגי אמר כי "הרופאות והרופאים נמצאים בחזית המאבק בקורונה, וזה האינטרס של כולנו להבטיח את ביטחונם האישי והכלכלי בשעה זו". פרופ' חגי הוסיף: "במקביל לסוגיית מתכונת העבודה, אנחנו ממשיכים לדרוש בתוקף את מיגונם המלא של הצוותים הרפואיים ומבהירים שלא נעבור לסדר היום אם הם לא יזכו לכל הציוד והבדיקות הדרושות".

יו"ר ארגון רופאי המדינה ומ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית, ד"ר זאב פלדמן ציין כי "המדינה תעניק לרופאים ולרופאות גיבוי כלכלי מלא במעבר למשמרות בנות 12 שעות, זאת במטרה ליצור צוותי רפואה אורגניים ולצמצם את ההידבקות בקרב הרופאות והרופאים בחזית. עם זאת, המדינה חייבת לגבות כלכלית גם את הרופאים שנכנסים לבידוד עקב חשיפה לחולי קורונה במסגרת עבודתם. אנחנו, ושאר הצוותים הרפואיים, הם החיילים בחזית המלחמה בקורונה, ולא יעלה על הדעת שנפגע בעת מילוי תפקידנו".