30 שנה למותו של המנהיג הקומוניסטי תופיק זיאד: אירועים לזכרו בנצרת ובחיפה

שני אירועים ציבוריים לציון 30 שנה למותו של המנהיג הקומוניסטי תופיק זיאד יתקיימו בצפון הארץ. הראשון ייערך מחר (שישי) בשעה 19.30 בקולנוע נאסרה בעיר נצרת ביוזמת קרן תופיק זיאד לתרבות ואמנות ובשיתוף  חד"ש ומק"י. האירוע השני יתקיים באוניברסיטת חיפה בחסות המרכז היהודי-ערבי תחת הכותרת "תופיק זיאד, האדם, המשורר והמנהיג". אירוע זה יתקיים ביום שלישי הקרוב, 9 ביולי, החל בשעה 16:30 באולם הכט.

בכנס בחיפה יהיו שלושה מושבים: שירת חייו של תופיק זיאד, צמיחתו והתבססותו של מנהיג לאומי, ופוליטיקה של שותפות בארץ. בין המשתתפים הרבים: יו"ר חד"ש-תע"ל ח"כ איימן עודה, ראש עיריית נצרת לשעבר ראמז ג'ראייסי, השר לשעבר עוזי ברעם, הזמרת אמל מורקוס, ד"ר דורון נבות (אונ' חיפה), ד"ר מוחמד ח'לאילה (המכון הישראלי לדמוקרטיה), פרופ' בסיליוס בוארדי (אוניברסיטת בר אילן), ד"ר לינא דלאשה, העיתונאית חנין מג'אדלה ("הארץ") וד"ר סאמר סוויד, מנכ"ל המרכז הערבי לתכנון אלטרנטיבי.

בסוף השבוע ימלאו 30 שנה למותו של תופיק זיאד – ממנהיגי מק"י, ממייסדי חד"ש, ראש עיריית נצרת, חבר כנסת ומגדולי המשוררים הפלסטינים במאה ה-20. זיאד נולד בשכונה המזרחית של נצרת בשנת 1929 להורים בני מעמד העובדים. בצעירותו עבד זיאד בבניין ובחקלאות, ובתקופה זו הצטרף למפלגה הקומוניסטית. בשנת 1954 נבחר לראשונה מטעם מק"י למועצת העיר נצרת. בתקופת הממשל הצבאי היה פעיל במאבקי עובדים ובמערכה למען זכויות האזרחים הערבים בישראל. בשל פעילותו נכלא מספר פעמים ואף עונה בכלא טבריה.

בשנת 1974 נבחר זיאד לחבר כנסת מטעם מק"י, ובשנת 1975 נבחר גם לראשות העיר נצרת. היה ראש העיר הקומוניסט הראשון בישראל, ואף במזרח התיכון כולו. זיאד נבחר לראשות העיר נצרת שוב ושוב, וכיהן בתפקיד ברציפות עד מותו בשנת 1994. בשנת 1976 היה זיאד ממובילי השביתה ההיסטורית ביום האדמה, ושנה לאחר מכן הוביל יחד עם מנהיגים נוספים את הקמת החזית הדמוקרטית לשלום ושוויון (חד"ש).

זיאד כיהן כחבר כנסת בשנים 1990-1974, ושוב בשנים 1994-1992, בהן היה יו"ר סיעת חד"ש בכנסת. בתקופה זו הוביל זיאד את הגוש החוסם, אשר מימש את שיתוף הפעולה של חד"ש עם ממשלת יצחק רבין. מטרת הגוש החוסם הייתה למנוע מהימין בראשות הליכוד להקים ממשלה, והוא איפשר את חתימת הסכם אוסלו ואת הקמת הרשות הפלסטינית. בשנת 1994 נהרג זיאד בתאונת דרכים.

תופיק זיאד נודע באישיותו הכריזמטית, בסגנונו העממי והסוער ובנאומיו הפומביים הסוחפים, בהם היטיב לתקשר עם קהל שומעיו ולהלהיבו. במקביל היה זיאד משורר נערץ, ששיריו התפרסמו בפזורה הפלסטינית וברחבי העולם הערבי. בשנה שעברה פורסמה תחת הכותרת "האופטימיסט" ביוגרפיה ראשונה של זיאד בעברית, פרי עטו של ההיסטוריון תמיר שורק מאוניברסיטת פן סטייס. לדברי שורק, זיאד "גילם את המאבק הקולקטיבי של אזרחי ישראל הפלסטינים, קרא תיגר על הממשל הצבאי שהוטל בעקבות הקמת מדינת ישראל, הוביל את השביתה הארצית נגד החרמת הקרקעות ב-1976, הידועה כ'יום האדמה', ומחה ללא לאות על הכיבוש הצבאי הישראלי לאחר 1967".

עוד לפי שורק, זיאד "היה חסר פשרות במחאה אל מול העוולות כלפי העם הפלסטיני, אבל תמיד היה מחויב לחזון אוניברסלי של אחווה ערבית-יהודית. השילוב הזה הוא שהפך את זיאד למנהיג יוצא דופן והופך את עלילת חייו האישית לסיפור מרתק על פלסטינים, מדינת ישראל, ומאבק למען צדק חברתי".

עוד בנושא: https://zoha.org.il/122587