25 פלסטינים נהרגו בהפצצה על אוהלי עקורים; לפחות 45 נהרגו ברחבי רצועת עזה

משרד הבריאות ברצועת עזה מסר אמש (שישי) כי 25 פלסטינים נהרגו ו-50 נפצעו בהפצצה ישראלית על אוהלי עקורים באל-מוואסי, רצועת החוף שממזרח לחאן יונס. יצוין שכוחות הכיבוש הגדירו את אל-מוואסי כ"אזור הומניטרי".

על פי סוכנות הידיעות הפלסטינית וואפא, לפחות 44 פלסטינים נהרגו אתמול בהפצצות צה"ל ברחבי הרצועה. באחת ההתקפות, במתחם הכנסייה הקתולית המשפחה הקדושה בעיר העתיקה של עזה נהרגו חמישה אזרחים ובמחנה הפליטים א-שאטי שבצפון הרצועה נהרגו 10 נוספים. על פי נתוני משרד הבריאות בעזה מאז ה-7 באוקטובר נהרגו ברצועה  37,431 פלסטינים ויותר מ-85 אלף נפצעו.

ברצועה גוברים הדרישות לקבלת סיוע הומניטרי, בייחוד מזון, מים ולתרופות ומזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש אמר הלילה ברצועה ישנה "הפקרות מוחלטת. רוב המשאיות עם סיוע הומניטרי בתוך עזה נבזזו כעת". בתוך כך, הוסיף ואמר שישראל מנעה מהאו"ם להשתמש במשטרה אזרחית פלסטינית לסיוע באבטחת המשלוחים. "יש כאוס מוחלט בעזה ואין סמכות ברוב השטח", הדגיש. אתמול הודיעה עיריית רפיח כי חמישה מעובדיה נהרגו היום, בהם יו"ר אגף החירום. לפי הודעת העירייה, החמישה היו בתפקידים אזרחיים ועסקו במתן שירות לתושבים שנותרו בעיר.

על פי הדיווח של וואפא טנקים עושים את דרכם לצפון ולמערב העיר רפיח שבדרום רצועת עזה, ותושבי האזור מעידים כי קצב התפשטות הכוחות הואץ באופן ניכר בימים האחרונים. הכוחות מתפרסים גם לעבר האזור המקיף את דיר אל־בלח שבמרכז הרצועה, וקולות פיצוצים וירי נשמעים באזור באופן תדיר. "רפיח כולה היא אזור של פעולות צבאיות ישראליות", מסר ראש העיר רפיח אחמד אל־סופי, "העיר חיה באסון הומניטרי מתמשך ואנשים מתים בתוך אוהלים בגלל ההפצצות". אל־סופי ציין כי בעיר אין כל מתקן רפואי פעיל, וכי לתושבים שנותרו בה כמו גם למשפחות העקורים "אין את המינימום הנדרש לקיום אנושי: מזון ומים".

בתוך כך, אזרח ישראלי בשנות ה-60 לחייו נורה למוות הבוקר בקלקיליה. הוא הועבר לידי צוות רפואי ישראלי כשהוא פצוע קשה וכמה דקות לאחר מכן נקבע מותו. החשד המרכזי הוא שמדובר בפיגוע אבל במערכת הביטחון בודקים גם את האפשרות שהרקע הוא פלילי. בסרטון שהופץ ברשתות הפלסטיניות נראה צוות רפואי פלסטיני מפנה את הפצוע לאמבולנס, שהביא אותו לבית החולים הממשלתי בעיר. לאחר מכן הוא הועבר לאמבולנס ישראלי. בסרטונים שמופצים מקלקיליה נראים כלי רכב רבים של כוחות הכיבוש.